Tlačové správy

Nová – Veselá karička 2016 so štvrtým slovenským rekordom?

Od Dobšinej po Trebišov, od Krompách po najjužnejšiu časť výhodného Slovenska prišli dnes i predvčerom do Košíc mladí ľudia z 28 stredných škôl a základných umeleckých škôl na prvé nácviky karičky. Záujem je veľký. Organizátori – košická agentúra Communication House a Dom ľudového tanca – už dnes vedia, že v máji pripravia ďalšie výuky koordinátorov, ktorí tento priateľský kruhový tanec budú učiť ďalej. Prihlásenie je stále možné. Za výuku ani účasť sa neplatí.

Radosť z dotykov a šantenia v tanci vyvrcholí  23. júna o 17.00 na Hlavnej ulici v Košiciach. Podujatie s novou choreografiou nesie názov Veselá karička s bráničkami. Mladí ľudia zo základných umeleckých škôl sa na ňom zúčastňujú prvý raz. Podujatie bude otváracím programom 35. ročníka Cassovia Folkfestu (CFF). Karička sa opäť bude tancovať aj v Prahe.

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za tri roky ju dovedna zatancovalo vyše 2 000 ľudí. Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy. V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105 kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí vytvorilo jedno obrovské koleso. V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60 kolesách. Tento raz sa účastníci pokúsia o štvrtý slovenský rekord: najväčší počet ľudí tancujúcich karičku, ktorí vytvoria najviac bráničiek.

Za ideu a jej realizáciu organizátori získali v prestížnej súťaži PROKOP 2014 druhé miesto v kategórii Najlepšie podujatie na Slovensku. Dôležité je, že aktivita folkloristov i nefolkloristov inšpirovala vlani i ďalšie mestá. Vo Svidníku stovky detí aj dospelých karičkou otvorili rusínsky festival . V Michalovciach  vyše tristo ľudí karičkou odštartovalo Zemplínske slávnosti. Pribudnú tento rok ďalšie mestá?

Karičku 23. júna zatancujú aj zahraničné súbory z Talianska, Estónska a možno aj zo Španielska a Turecka. Verte, bude to parádny zážitok,“  podotýka Vladimír Urban, umelecký vedúci folklórneho súboru Železiar a zároveň riaditeľ Cassovia Folkfestu.

Podujatie podporuje aj Mesto Košice a Košický samosprávny kraj.

Kontakt:

Katarína Čániová, kcaniova@communicationhouse.sk, 0905 812 883

Prihláška a bližšie informácie sú zverejnené na www.karickatanec.sk i na www.facebook.com/karickatanec.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore