Tlačové správy

Terakotová armáda je znova otvorená

Ôsmy div sveta zostane v Trebišove o niečo dlhšie. Znovu sme otvorili brány návštevníkom 20. apríla 2021. Výstava sa bude konať až do 3. septembra 2021 a bude denne sprístupnená návštevníkom v múzeu v Trebišove.

Na výstave v trebišovskom múzeu, ktorá sa koná pod záštitou Košického samosprávneho kraja, sa návštevníci môžu dozvedieť o živote prvého čínskeho cisára. Detailne si tiež budú môcť pozrieť prepracované sochy hlinených vojakov a koňov v životnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne. Výstava ukáže verejnosti úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi. Jeho terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov„Terakotová armáda je skutočným svetovým unikátom, som preto rád, že táto výstava zavítala aj do nášho kraja. Aj keď nebolo veľa možností vidieť ju, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu, prichádza jej reštart. Verím, že v novom predĺženom termíne si ju už plnohodnotne vychutnajú všetci milovníci čínskej histórie a originálnosti. Do Trebišova „prišlo“ niekoľko desiatok certifikovaných kópií vojakov. Každá socha váži 150 až 180 kilogramov a kone dokonca viac ako 600 kilogramov. Terakotová armáda patrí k desiatim najvýznamnejším archeologickým nálezom 20. storočia. Návštevníci trebišovského múzea sa preto rozhodne majú na čo tešiť,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Výstavu je možné vidieť  každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín múzea. Cena základného vstupného je 5 eur. Študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 2,50 eur a rodinné vstupné je 10 eur (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov). V  pokladni si záujemcovia môžu zakúpiť aj suveníry s čínskou tematikou terakotových vojakov.

„Táto „covidová“ výstava dostala druhú šancu, lebo je unikátna a vystavuje sa poslednýkrát na Slovensku práve u nás, v Múzeu v Trebišove. Je  veľmi rozsiahla a rozprestiera sa v celej prízemnej časti múzea. Návštevníci si prostredníctvom aplikácie majú možnosť pozrieť  film vo svojich smartfónoch o príbehu terakotovej armády a súčasne pokračovať ďalej obdivovaním sôch v životnej veľkosti. Ich jedinečnosť Vám zoberie dych,“ vyjadrila sa Beáta Kereštanová, riaditeľka trebišovského múzea.

Organizátorom podujatia je Košický samosprávny kraj, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove a spoločnosť GOVIN GROUP.

Kontakt:

Mgr. Mária Čatyová

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

majkacaty@gmail.com

Viac informácií o podujatí nájdete na internetovej adrese: www.muzeumtv.sk a na www.terakotova-armada.sk .

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore