Tlačové správy

Do Európskeho týždňa regiónov sa tento rok zapojí Košický kraj online

Témou workshopu, ktorého spoluorganizátorom je Košický samosprávny kraj, je zapojenie občanov do politiky súdržnosti a ochrana životného prostredia. Zúčastniť sa na ňom môže aj verejnosť online v utorok 12. októbra 2021. 

Už po 19. krát sa v Bruseli uskutoční najväčšie podujatie venované regionálnej politike – Európsky týždeň regiónov a miest. Nebude na ňom chýbať ani Košický samosprávny kraj. V čase od 11. do 14. októbra 2021 budú môcť občania​​​ z rôznych krajín sveta  diskutovať so zástupcami európskych regiónov o aktuálnych témach. Tento rok sa podujatie z pandemických dôvodov uskutoční online formou. Košický samosprávny kraj je spoluorganizátorom workshopu na tému Budúcnosť Európy v rukách občanov. Do workshopu a ďalších aktivít Európskeho týždňa regiónov a miest sa môžu zapojiť aj východniari.

„Moderná politika nechce pred občanmi zatvárať dvere, ale naopak, pozornejšie vnímať ich konkrétne potreby a aj to, čo ich  trápi a je možné to zlepšiť. Zapojiť obyvateľov kraja do vecí verejných v rámci Európskeho týždňa regiónov a miest sa už po tretí rok v rade snaží aj Košický samosprávny kraj. Dobrým príkladom z praxe sú Vodné rady, ktoré sme v našom kraji rozbehli spolu so zástupcami miestnych samospráv, poľnohospodármi, lesníkmi, ale aj aktivistami či dobrovoľníkmi z jednotlivých okresov. Vďaka tomu, že sa do našich zelených aktivít zapájajú občania, dokážeme bojovať voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy účinnejšie. To, čo v tejto oblasti robíme a ako sa nám darí zapájať do starostlivosti o prírodu obyvateľov obcí a miest,  predstavíme na pripravovanom workshope. Som rád, že aj vďaka našej kancelárii v Bruseli v Bruseli môžeme inšpirovať aj ďalšie krajiny Európskej únie,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Šesť vodných rád, ktoré sú súčasťou akčných plánov Programu obnovy krajiny, spájajú rôzne komunity obyvateľov za účelom realizácie vodozádržných opatrení na Spiši, Gemeri, Above či Zemplíne. Košický samosprávny kraj sa v rámci Programu obnovy krajiny snaží realizovať opatrenia zamerané na zadržiavanie zrážkovej vody aj zníženie povodňovej hrozby riek na niektorých tokoch. Výzvou pre Košický kraj je flexibilne reagovať na klimatickú zmenu, ktorá spôsobuje striedanie období nedostatku s náhlym prebytkom vody v krajine.

Workshop sa v rámci Európskeho týždňa regiónov a miest uskutoční online 12. októbra od 16:30 do 18:00, príležitosť na výmenu názorov aj skúseností budú mať regionálni zástupcovia zo Slovenska, Chorvátska, Talianska, Španielska a Rakúska. Zapojiť sa môže aj verejnosť, ktorá bude môcť klásť otázky prostredníctvom aplikácie Slido. Prihlasovací link: prihlásiť.

Aktivity Slovenska nielen počas tohto podujatia pomáha na pôde Európskeho výboru regiónov propagovať Zastúpenie KSK pri EÚ v Bruseli. Jeho úlohou je vytvárať kontakty a hľadať

partnerov pre európske projekty, presadzovať potreby župy v centre európskeho diania a zlepšiť využívanie programov Európskej komisie na rozvoj Košického kraja. Kraj obnovil činnosť svojej kancelárie v Bruseli v roku 2019.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že Európsky výbor regiónov je príliš ďaleko a jeho pôsobnosť na Slovensku nemôžeme pocítiť. V skutočnosti je k obyvateľom bližšie ako si myslia. Európsky parlament i Komisia sa s Výborom regiónov radia napríklad pri navrhovaní  predpisov, ktoré zasahujú aj obce či mestá v oblasti dopravy, zdravotníctva či školstva. Okrem toho, aj počas pandémie sa ukázalo, že regióny sú najbližšie k svojim obyvateľom a tak môžu riešiť núdzové situácie efektívnejšie,“ dodal Trnka, ktorý je členom Európskeho výboru regiónov.

JUDr. Anna Terezková

Vedúca komunikačného oddelenia hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

Email: anna.terezkova@vucke.sk

Tel: +421 918 766 004

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore