Aktuality

Festival Košická hudobná jar predstavuje program svojho 67. ročníka

Japonsko, Čína, Venezuela, Veľká Británia, Dánsko, Rakúsko, Taliansko, Česko a Slovensko. To je výpočet krajín, ktoré budú mať zastúpenie na 67. ročníku medzinárodného hudobného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Podujatie patrí medzi najstaršie hudobné festivaly na Slovensku. Výnimočné zážitky návštevníkom tento rok prinesú komorné koncerty sláčikového kvarteta a súboru starej hudby, klavírny aj husľový recitál a štvorica symfonických koncertov domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice. Festival ponúkne aj zvýhodnené vstupenky vo forme špeciálnych abonentiek. Košická hudobná jar bude prebiehať od 27. apríla do 25. mája 2023 v Dome umenia a v magickom priestore synagógy na Zvonárskej ulici v Košiciach.

Silné odkazy minulosti sú opäť aktuálne

 Košická hudobná jar je v súčasnosti fórom s možnosťou konfrontácie interpretačných výkonov domácich a zahraničných sólistov aj komorných súborov. Aktuálne prináša aj mimohudobné témy silno rezonujúce v spoločnosti.

Na Otváracom koncerte festivalu (27. 04.) zaznie Symfónia č. 8 Alexandra Moyzesa, „otca“ slovenskej hudobnej moderny. Symfóniu skomponoval pod vplyvom tragických udalostí okupácie Československa sovietskymi vojskami a dal jej príznačný názov „21.8.1968″. Toto dielo bolo počas totality, až do novembra 1989, zakázané. Sólistom večera v Dvořákovom koncerte bude dánsky violončelista, víťaz prestížnych súťaží Jonathan Swensen.

violončelista Jonathan Swensen, foto: Roland Unger

Maki Namekawa ponúkne vo svojom klavírnom recitáli priezračné miniatúry Györgya Ligetiho, Chicka Coreu a klavírnu sonátu Philippa Glassa (04. 05.). Glass dielo skomponoval práve pre Maki Namekawu. Interpretka jeho skladby pravidelne uvádza a mnohokrát po jeho boku účinkovala.

Atraktívne spojenie diel majstrov obdobia baroka – Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho so symfonickým jazzom Georga Gershwina prinesie orchester Štátnej filharmónie Košice. Na koncerte Barok a jazz sa predstavia dirigent Milan Turković a fagotista Daniel Hrinda (11. 05.).

Koncerty sa okrem Domu umenia, domovského stánku košických filharmonikov, uskutočnia aj v synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach. Tu si návštevníci vypočujú koncert sláčikového kvarteta Adelphi Quartet (09. 05.) a tiež večer s hudbou a poéziou v podaní súboru starej hudby Le nuove musiche. Herečka Tatiana Poláková prednesie úryvky z Ovídiových listov kráľovnej Dido (16. 05.).

sláčikové kvarteto Adelphi Quartet

Sto päťdesiate výročie narodenia Sergeja Rachmaninova pripomenie ŠFK uvedením jeho Rapsódie na Paganiniho tému. Interpretácie tohto virtuózneho diela sa ujme čínska klaviristka Zee Zee pod taktovkou dirigenta Eugenea Tziganea (18. 05.), ktorý čerpá z rozmanitého kultúrneho i hudobného zázemia: narodil sa v Japonsku, vyrastal na oboch brehoch Pacifiku a v súčasnosti pôsobí v Európe. Svoje majstrovstvo predvedie najmä v Brucknerovej šiestej symfónii.

klaviristka Zee Zee, foto: Marco Borggreve

KHJ ponúkne aj husľový recitál Ivana Ženatého v sprievode popredného slovenského klaviristu Mariana Lapšanského (23. 05.).

Záverečný koncert festivalu (25. 05.) bude výnimočný z viacerých dôvodov. ŠFK na ňom publiku predstaví novú harfu a privíta ju v rodine svojich hudobných nástrojov Glièrovým koncertom v podaní talianskej umelkyne Claudie Lucie Lamannej. Vyvrcholením festivalu však bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Zaradenie tohto diela v aktuálnej situácii, keď Rusko vedie okupačnú vojnu v Ukrajine, môže vyvolať otázniky. Dielo – zneužité sovietskou propagandou ako symbol a oslava hrdinskej obrany obliehaného Leningradu počas 2. svetovej vojny, má však univerzálny rozmer. Muzikológ Solomon Volkov vo svojej knihe Pamäti o Šostakovičovi skladateľa cituje takto: „Väčšina mojich symfónií sú náhrobné kamene… Rád by som napísal skladbu za každého, kto zahynul. Ale to je nemožné. Preto im venujem všetku svoju hudbu.“ Siedmu zo svojich pätnástich symfónií začal písať ešte pred vojnou a napriek tradujúcim sa príbehom ide o nemeckú inváziu až v druhom rade. „Dnes sa na predvojnový čas s obľubou pozeráme ako na idylu. Než prišiel Hitler, bolo všetko krásne a dobré. Hitler bol zločinec, o tom niet pochýb. Ale Stalin bol tiež zločinec. Nenamietam nič proti tomu, že siedma symfónia sa nazýva Leningradská. Ale nejde v nej o blokádu. Ide o Leningrad, ktorý zničil Stalin. A Hitler mu zasadil poslednú ranu.“ Symfónia je teda univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.

harfistka Claudia Lucia Lamanna

Abonentky a vstupenky na KHJ

Festival KHJ so sebou prináša aj znovu obnovenú ponuku abonentiek. Abonentka KHJ je cenovo zvýhodnená vstupenka na sériu štyroch symfonických koncertov v rámci festivalu. Predaj abonentiek KHJ bude prebiehať v termíne 20. 03. – 04. 04. 2023. Miesta pre držiteľov sezónnych abonentiek rezervuje ŠFK do 28. 03. 2023. Po tomto termíne budú uvoľnené do predaja všetky nepredané miesta. Umelecké abonentky (určené pre študentov ZUŠ a konzervatórií) budú v predaji do 27. 04. 2023.

Predpredaj a rezervácie vstupeniek KHJ budú prebiehať v dvoch termínoch:
Komorné koncerty KHJ sú v predaji od 20. 03. 2023. Počet vstupeniek na komorné koncerty konajúce sa mimo Domu umenia je limitovaný. ŠFK preto vyzýva návštevníkov, aby si vstupenky zabezpečili v predstihu.
Symfonické koncerty KHJ si návštevníci môžu kúpiť od 05. 04. 2023.
Vstupenky sú k dispozícii
online na www.sfk.sk (aj so zľavami) a  vo vstupenkovej pokladni v Dome umenia počas otváracích hodín: Po – Št: 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 a 60 min. pred koncertom.

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

PROGRAM:

67. KOŠICKÁ HUDOBNÁ JAR  od 27. apríla do 25. mája 2023

  • OTVÁRACÍ KONCERT KHJ                             27.04. 2023 | 19:00 | Dom umenia,

Štátna filharmónia Košice  John WARNER, dirigent Jonathan SWENSEN, violončelo

Alexander Moyzes: Symfónia č. 8 pre veľký orchester (21. 8. 1968)

Antonín Dvořák: Koncert pre violončelo a orchester

 

  • MAKI NAMEKAWA – MINIMAL PIANO           04.05. 2023 |19:00 | Dom umenia

Maki NAMEKAWA, klavír

György Ligeti: Musica Ricercata (výber)

Chick Corea: Children‘s Songs (výber)

Philip Glass: Piano Sonata

 

  • ADELPHI QUARTET                                                 09.05. 2023 |19:00 | Synagóga Zvonárska

ADELPHI QUARTET
Maxime MICHALUK, 1. husle
Esther AGUSTÍ MATABOSCH, 2. husle
Adam NEWMAN, viola
Nepomuk BRAUN, violončelo

Wolfgang Amadeus Mozart:  Sláčikové kvarteto č. 14 G dur „Jar“

Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sláčikové kvarteto č. 6 f mol

 

  • BAROK A JAZZ                                                          11.05. 2023 | 19:00 ǀ Dom umenia

Štátna filharmónia Košice

Milan TURKOVIĆ, dirigent

Daniel HRINDA, fagot

Henry Purcell: Suita z opery Kráľovná víl (arr. Nikolaus Harnoncourt)

Antonio Vivaldi: Koncert pre fagot a sláčikový orchester e mol

George Gershwin: Suita z Porgy a Bess (arr. pre fagot a sláčikový orchester Heinz Czadek)

George Gershwin: Američan v Paríži

 

  • LETTERE AMOROSE                                             16.05. 2023 |19:00 | Synagóga Zvonárska

Le nuove musiche

Hilda GULYÁS,  soprán

Desireé Wöhrer, viola da gamba/lirone

Jakub MITRÍK, chitarrone/baroková gitara

Tatiana POLÁKOVÁ, umelecký prednes

Piccinini – d´India – Kapsperger

Carbonchi – Merula – Monteverdi

Ovídius: Dido Aeneovi (zo zbierky Heroides)

 

  • RACHMANINOV – BRUCKNER                             18.05. 2023|19:00 | Dom umenia

Štátna filharmónia Košice

Eugene TZIGANE, dirigent

ZEE ZEE, klavír

Sergej Rachmaninov: Rapsódia na Paganiniho tému

Anton Bruckner: Symfónia č. 6 A dur

 

  • HUSĽOVÝ RECITÁL                                                 23.05. 2023|19:00 | Dom umenia

Ivan ŽENATÝ, husle

Marian LAPŠANSKÝ, klavír

Ludwig van Beethoven: Sonáta G dur pre husle a klavír op. 30/3

Antonín Dvořák: Romantické kusy pre husle a klavír

Claude Debussy: Sonáta pre husle a klavír g mol

César Franck: Sonáta A dur pre husle a klavír

 

  • ZÁVEREČNÝ KONCERT KHJ                               25.05. 2023 | 19:00 | Dom umenia

Štátna filharmónia Košice

Ilyich RIVAS, dirigent

Claudia Lucia LAMANNA, harfa

Reinhold Glière: Koncert pre harfu a orchester Es dur

Dmitrij Šostakovič: Symfónia č. 7 C dur „Leningradská“

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore