Tlačové správy

Galéria umelcov Spiša uvádza prezentáciu tvorby architekta Maroša Greša s titulom „O pomedzí dizajnu a výtvarného objektu“

  • Produkcia/ kontakt: Galéria umelcov Spiša (GUS) – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Zimná 46, 052 01 Spišská Nová Ves
  • Názov podujatia: DLHÝ DEŇ S UMENÍM / galéria otvorená 10.00 – 19.00

ORBIS PICTUS / ROZHOVORY O UMENÍ: Maroš Greš o pomedzí dizajnu a výtvarného objektu

  • Termín / čas podujatia: Streda, 29. 1. 2025, v čase 17.00 – 19.00
  • Kontakt pre médiá: Lucia Benická, riaditel@gus.sk, 0948 882 717
  • Link: www.gus.sk

Galéria umelcov Spiša, ktorej zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, uvádza v stredu, 29. 1. 2025, v čase 17.00 – 19.00 tohtoročne prvé odborné fórum Orbis Pictus / Rozhovory o umení s titulom O pomedzí dizajnu a výtvarného objektu, v rámci ktorého sa odprezentuje tvorba architekta Maroša Greša spojená s komentovanou prehliadkou autorského projektu „Storytelling artifacts / Rozprávajúce arfetafakty“.

Autor v projekte vychádza z tvorivej analýzy súčasného ornamentu a prostred-níctvom pojmu artefakt skúma pretnutie dvoch limít medzi pojmami funkčnosť a snovosť, nábytok a výtvarné umenie. Projekt „Storytelling artifacts/Rozprávajúce artefakty“ z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Architekt Maroš Greš poznamenáva: „Interpretácia zdobnosti a ornamentu sa storočiami pretavila z vizuálnej podoby do kvality návrhu a materiálu, jeho presnosti a precíznosti spracovania. Póly sa vymenili, ornament sa vizuálne stráca, nahrádza sa a eliminuje. Nastal čas opäť premyslieť ornament v jeho dvoch pozíciách doby, estetickej a tektonickej. Nastal čas preveriť jeho schopnosť adaptovať sa súčasnému svetu. Naša generácia vyrastala v dobe posledných veľkých sérií a zostáv, modelovaných v lokálnom dizajne a výraze. Vtlačili do nás silné vplyvy hmoty, štruktúry, odlesku a farby. Cieľom projektu „Storytelling artifacts / Rozprávajúce arfetafakty“ bolo vytvorenie diskusie, návrhu a realizácie artefaktov jednej série. Premyslenie súčasného ornamentu a hybridizácie jeho ustálených definícií v nábytku. Projekt hľadal nový spôsob reflexie doby na pomedzí dizajnu a výtvarného objektu.“

Profil autora: Maroš Greš (*1993, Spišská Nová Ves) študoval architektonickú tvorbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Získal ocenenie Pro filozofia Ceny Profesora Jozefa Lacka za diplomovú prácu. Absolvoval študijný pobyt v Indii a pracovnú stáž v Belgickom ateliéri RAAMWERK. V rokoch 2016 – 2021 pracoval v architektonickom ateliéri N/A (Brádňanský, Halada). Počas tohto obdobia vyhral ateliér N/A niekoľko architektonických súťaží, z ktorej Monument Majer v Banskej Bystrici získal ocenenie CE ZA AR a Cenu Dušana Jurkoviča za architektúru. V rokoch 2022 – 2024 bol členom sekcie súťaží Metropolitného inštitútu Bratislavy.

V súčasnosti sa venuje architektúre výstav a profesionálnej tvorbe interiérového nábytku.

Link: https://www.gus.sk/orbis-pictus-rozhovory-o-umeni-maros-gres-o-pomedzi-dizajnu-a-vytvarneho-objektu/

Dlhý deň s umením realizuje Galéria umelcov Spiša, raz mesačne v stredu, keď sú stále expozície a aktuálne výstavy sprístupnené návštevníkom do večerných hodín, s cieľom prepojiť prezentácie a komentované prehliadky výstav s večernými programami.

Link: https://www.gus.sk/dlhy-den-s-umenim-19/            

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne. Zameriava sa na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou na spišský región. V poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozširuje z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond k 31. 12. 2024 tvorí 2 596 výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách –  Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu so zbierkou a aktuálnymi výstavnými konceptami.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore