- Miesto: Galéria umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Zimná 46, Spišská Nová Ves
- Vernisáže výstav 3v1: Jindřich Štreit: Príbehy v čase
Dizajnéri: pedagógovia Katedry dizajnu Fakulty umení TUKE
Viktor Šefčík & Ester: Florebit Sicut Lilium (Ozeáš 14:5)
- Termín vernisáže: streda, 9. apríla 2025 o 17.00
- Trvanie výstav: 9. 4. 2025 – 13. 7. 2025
- Kontakt pre médiá: Mgr. Lucia Benická, riaditel@gus.sk, 0948 882717
- Informácie a TS k výstavám: https://www.gus.sk/aktualne-vystavy/
Galéria umelcov Spiša (GUS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvára jarnú výstavnú sezónu tromi premiérovými produkciami, realizovanými vďaka podpore zriaďovateľa (KSK), autorov a Fakulty umení (FU) TUKE: výber z fotografických cyklov legendy stredoeurópskej fotografie Jindřicha Štreita, prezentáciu diel 16-tich etablovaných Dizajnérov – pedagógov Katedry dizajnu FU TUKE a výstavu dvojice (otca a dcéry) Viktora Šefčíka a Ester, čerpajúcich inšpiráciu z morfologických detailov rastlín.
Vernisáže premiérových produkcií sa uskutočnia v stredu, 9. apríla 2025 o 17.00, kedy je galéria pre verejnosť otvorená v čase 15.00 – 20.00. Otvorenie výstav bude sprevádzať hudobný program multiinštrumentalistu a hudobného skladateľa Michala Smetanku.
Riaditeľka galérie Mgr. Lucia Benická uvádza: „Výstavné koncepty Galérie umelcov Spiša vychádzajú z podstaty nášho odborného pôsobenia: skúmať, zbierať, vyhodnocovať, spracovávať a prezentovať výtvarné diela autorov širokého regionálneho a celonárodného spektra v dialógu so súčasnými trendmi v umení, ako aj redefinovať historické kontexty zbierky v spolupráci s domácimi, či zahraničnými partnermi. Klasické kombinácie x-násobného počtu vernisáží v štyroch ročných galerijných obdobiach umožňujú priamu konfrontáciu vystavovaných diel s domácimi i hosťujúcimi umelcami a návštevníkmi galérie.“
Tvorbu legendy stredoeurópskej fotografie ‒ českého dokumentárneho fotografa Jindřich Štreita s titulom Príbehy v čase, uvádza kurátorka Lucia Benická (GUS) v rámci dramaturgického cyklu Profily: „Výstava Jindřicha Štreita v Galérii umelcov Spiša nie je retrospektívou, ale cieleným výberom štyroch z nespočetných cyklov, bez chronologického akcentu, s dôrazom na „príbehy v čase“ v čierno-bielych i farebných ucelených sekvenciách, ktoré korešpondujú s autorským pohľadom do rôznych sociálnych svetov a búrajú mýtus o “klasike” v dokumentárnej fotografii. Nastavené zrkadlo v skrytých príbehoch od narodenia po smrť sa stáva nadčasovým a globálnym svedectvom o živote, či prežívaní, schopnosti vidieť a v zlomku sekundy zachytiť alarmujúce, no láskavé obrazy ako odkazy o dobe, v ktorej žijeme.“
Výstava Dizajnéri, uvedená v rámci dramaturgického cyklu Téma, v kurátorskej koncepcii Andreja Haščáka a Evy Jenčúrakovej (TUKE), prezentuje 16 etablovaných dizajnérov a dizajnérok, ktorých spája pedagogické pôsobenie na Katedre dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach: Mária Bujňáková, Michaela Bujňáková, Pavol Capik, Samuel Čarnoký, Andrej Haščák, Eva Jenčuráková, Rastislav Jurčík, Patrik Knoblich, Peter Kopkáš, Marian Oslislo, Štefánia Suchodolinská, Dušan Šuch, Tibor Uhrín, Martin Vysoký, Eduard Weiss a Peter Wohlfahrt. Výstava prezentuje široké spektrum dizajnových prístupov od art dizajnu až po priemyselne vyrábané produkty priestorového a grafického dizajnu.
Florálny koncept Viktor Šefčík a Ester: Florebit Sicut Lilium (Ozeáš 14:5) uvádza dvojicu umelcov (otca a dcé-ru), čerpajúcu inšpiráciu z morfologických detailov rastlín. Veľkoplošné kresliarske, maliarske diela a objekty reflektujú podmanivú jemnosť a eleganciu (ale aj neúprosnosť) prírody, ktorá je aktuálne kľúčovým faktorom v ich tvorivom procese. Výstava pod kurátorskou taktovkou Edity Vološčukovej je uvedená v rámci dramaturgického cyklu Dvojice.
Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne, založená v r. 1987. Zameriava sa na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou nielen na spišský región: v poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozširuje z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond k 30. 12. 2024 tvorí 2 596 výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách – Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu so zbierkou a aktuálnymi výstavnými konceptmi. V r. 2024 uviedla 20 výstav, prezentovala 121 vystavujúcich umelcov z 8 krajín, uviedla 110 programov, obohatila zbierku o 35 nových akvizícií, doplnila 229 knižných prírastkov a počas roka privítala cez 18 000 návštevníkov.
Komentáre
