Tlačové správy

Festival Art & Tech Days ukáže, ako vyzerá spojenie svetov umenia a technológií

Jazyk a komunikácia predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Čo sa však stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér? Presne to skúma tohtoročná téma „Beyond Words“ festivalu Art & Tech Days, ktorý sa uskutoční 19. – 24. novembra v Košiciach. Je určený pre všetkých, ktorých zaujíma, ako nové technológie rozširujú možnosti ľudskej kreativity.

Významným hosťom aktuálneho ročníka bude Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka (human-centered design). Seana fascinuje najmä interakcia medzi človekom a spôsoby, akým technológie menia ľudské interakcie. O svoje skúsenosti sa podelí s účastníkmi workshopu Language Without Words a s publikom Art & Tech Conference. Do Košíc prinesie aj interaktívnu inštaláciu ERNEST – Emocionálne uvedomelú umelú inteligenciu. Tá dokáže čítať a interpretovať emócie z ľudskej tváre a identifikovať, ako prijímaný obsah ovplyvňuje naše pocity.

O tom, ako umelá inteligencia a roboty prispievajú k evolúcii jazyka a kultúry, bude na Art & Tech Conference hovoriť aj Michael Spranger zo SONY Computer Science Laboratories. Je to tokijský think-tank o technológiách budúcnosti, ktorý spochybňuje tradičné hranice medzi vedou, technikou a spoločnosťou.

Medzi spíkrov konferencie patria aj Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace. Jirka je spisovateľ, copywriter, performer, improvizátor a majster ČR v slam poetry. Lukáš sa venuje televíznej a filmovej produkcii od herectva až po scenár, je tiež moderátorom a lektorom, ktorý sa v tréningu sústreďuje na pohotovosť a ľahkosť prejavu. Obaja počas Art & Tech Days spolu povedú aj workshop Nespútaný storytelling, na ktorom účastníkom ukážu, ako odomknúť vlastný potenciál a pútavo komunikovať svoje nápady a príbehy.

Okrem vzdelávacích a popularizačných formátov festival ponúkne aj umelecký program – výstavy, inštalácie a predstavenia, ktoré využívajú moderné technológie. Viaceré z nich boli prezentované na prestížnych podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 –Medzinárodné sympózium elektronického umenia.
„V súčasnom a budúcom svete sa technológiám nevyhneme, preto treba využiť ich potenciál pre vznik nových myšlienok a nápadov,“ vraví Michal Hladký, riaditeľ organizácie Creative Industry Košice, ktorá festival a konferenciu organizuje už štvrtý rok. „Mali by sme kreativitu uplatniť vo všetkých odvetviach a investovať do tvorivých ľudí, lebo k výzvam dokážu pristupovať netradičným spôsobom a vytvárať tak inovácie.“

Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú.

Organizátorom festivalu je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Art & Tech Days sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Prílohy k TS:

  • Video z Art & Tech Days 2018 – Úvahy o umelej inteligencii: https://youtu.be/jbtzGwnTXLM
  • Ilustračné fotografie na stiahnutie: www.uschovna.cz/sk/zasilka/RDANY372RVNNG7VM-865

Užitočné linky:

  • Web Art & Tech Days: www.atdays.sk
  • Vstupenky: https://tootoot.fm/sk/5b6ae674afc0a60d8c50273a/
  • Stránka na Facebooku: https://www.facebook.com/artandtechdays/
  • Udalosť na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2084849271619525/

Kontakt pre médiá:
Natália Centková Komunikačná špecialistka Creative Industry Košice, n.o.
E: natalia.centkova@cike.sk
T: +421 911 482 660

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore