Tlačové správy

Druhý ročník Eastern Design Conference bude platformou, na ktorej sa stretne globálny dizajn v lokálnom kontexte

Vzťahu globálneho dizajnu s lokálnym biznisom bol venovaný prvý ročník Eastern Design Conference 2018. Druhý ročník má ambíciu posúvať hranice ešte ďalej – vytvoriť z konferencie platformu, ktorá prepojí globálny dizajn s jeho lokálnym kontextom. Eastern Design Conference 2019 sa uskutoční 8. a 9. novembra 2019 v Košiciach – v Tabačke Kulturfabrik. Organizátori pozvali na východ Slovenska úspešných grafických dizajnérov a ilustrátorov, celosvetovo známe dizajnérske štúdia, spisovateľku a všeumelca. Spolu sa účastníci môžu tešiť na 14 spíkrov zo 6 krajín Európy.

V druhom ročníku organizátori – košický dizajnér Roman Juhás a producent Ľuboš Bišto pokračujú v budovaní konferencie, na ktorú by sa sami ako účastníci tešili. “Posúvame sa od inšpirácie k zdieľaniu skutočných skúseností a zároveň chceme vytvárať ´Eastern´ komunitu,” vysvetlil Luboš Bišto. Od vzťahu globálneho dizajnu a lokálneho biznisu preto prechádzajú výhradne ku kontextu, v ktorom sa tieto skúsenosti a inšpirácie pretavujú. Eastern je iný aj tým, že klišé o blízkosti k spíkrom konferencie skutočne platí. Možnosť stretnúť svetových dizajnérov v bežnom prostredí je súčasťou neformálneho vzdelávania, o ktoré sa pokúšame” dodal Roman Juhás.

Tohtoročný program Eastern Design Conference predstavuje hneď niekoľko línií. Účastníci sa môžu tešiť na dizajnérky a dizajnérov, ktorí zo svojich krajín odišli, pracujú na svetových projektoch a domov sa pravidelne vracajú zdieľať skúsenosti. Ďalšiu líniu predstavujú tí, ktorí síce ostali doma, pôsobia na globálnych projektoch, no doma sa im nedostáva rovnakej pozornosti. “Pri skladaní programu vždy premýšľame o tom, či prednáška bude relevantná pre náš kontext – či prednáška má aj praktické využitie. Nie je jednoduché aplikovať poznatky z prednášok o dizajne z New Yorku, pretože lokálne budgety, konvencie a myslenie je značne odlišné,” dodal Ľuboš Bišto. Rôzne formáty prezentácii sú nastavené tak, aby umožnili účastníkom dozvedieť sa od prezentujúcich čo najviac detailov.  Jazykom konferencie je angličtina, všetky prezentácie sú však simultánne prekladané do slovenčiny alebo naopak.

Medzi rečníkmi na Eastern Design Conference 2019 budú napríklad:

Matej Španík + Fredrik Öst & Erik Kockum (SNASK)

Počítač sa naučil používať u Milk Design Directors v Bratislave, no odvtedy už uplynulo dosť času. Matej je slovenský grafický dizajnér a art director žijúci v Štokholme. Aktuálne pôsobí v SNASK – v najznámejšom švédskom štúdiu, ktoré je zaradené v zozname ´50 najžiadanejších pracovných miest pre kreatívcov´ na svete. Spolu s Fredrikom a Erikom prichádza porozprávať o ceste sympatického chalana zo Slovenska do náručia najdivokejšej rock´n´roll agentúry vôbec.

Martina Pauková

V súčasnosti najznámejšia slovenská ilustrátorka, ktorú na Slovensku pozná málokto. Martina je súčasťou portfólia jednej z najväčších agentúr reprezentujúcich dizajnérov – Agent Pekka. Vtipné preplnené obrazy, charakteristická paleta farieb a štruktúry inšpirované hnutím Memphis sa stali sladkou bodkou jej kariéry v Starbucks a odpálili jej kariéru na vrchol sveta ilustrátorov. O tejto ceste – a svojej práci príde Martina hovoriť na tohtoročný Eastern.

Banda Agency

Píše sa rok 2011 a v Kyjeve vzniká budúca najznámejšia full-service agentúra na Ukrajine. Počas 8 rokov vyhrala Banda viac ako sto ocenení a pracovala pre svetovo známych klientov ako Ukraine Now, Comfy, Uber, Puma alebo Eurovízia. Copywriter Roman Hurbanov a art director Illia Pochkun prichádzajú na Eastern hovoriť o špecifikách a zákutiach reklamného a dizajnového prostredia na Ukrajine z pohľadu agentúry roka 2018 (Red Dot Awards).

Peter Biľak

V roku 1999 založil Peter Typotheque type foundry a spoluzakladal časopis Dot Dot Dot so Stuartom Baileym. Neskôr v roku 2000 zakladá Works That Work – časopis neočakávanej kreativity. Spolu s Andrejom Krátkym spoluzaložil Fontstand.com a platformu na prenájom fontov. Vyučuje tiež postgraduálny kurz Type & Media na Kráľovskej akadémii umení v Haagu. Jeho láska k nečakanej tvorivosti bude jeho hlavnou témou na Eastern 2019.

Olga Drenda

Spisovateľka, prekladateľka, antropologička zaujímajúca sa o estetiku transformačnej éry v Poľsku a strednej a východnej Európe. Fascinovaná ľudovým dizajnom a inžinierstvom, lokánymi duchológiami a každodenným životom. Olga je autorkou kníh a publikácií ako „Duchologiapolska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji“ (Poľská duchológia. Veci a ľudia v rokoch transformácie); „Czyje jest nasze życie“(Čí je náš život, spoluautor Bartłomiej Dobroczyński), „Wyroby. Pomysłowość wokół nas“ (Výrobky. Vynaliezavosť navôkol nás) a od roku 2013 spracuje Facebook stránku venovanú prízrakom konca 80. a začiatku 90. rokov – Duchologia. Práve o krásnom dedičstve kultúry 80. a 90. rokov pride Olga porozprávať na Eastern.

Kontakt pre médiá:

Roman Juhás

Tel.: +421 908 875 830

E-mail: roman@easternconf.com

Ľuboš Bišto

Tel.: +44 7494 122 013

e-mail: lubos@easternconf.com

 

Viac informácií o Eastern Design Conference:

Web: http://easternconf.com

Facebook: https://www.facebook.com/easterndesignconf

Instagram: https://www.instagram.com/easterndesignconf

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore