Tlačové správy

Trebišovski pisanki

Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Vás pozýva na vernisáž výstavy v zdobení veľkonočných kraslíc. Slávnostné otvorenie 31. ročníka výstavy sa uskutoční 13. marca 2020 o 16:30 hod. v priestoroch kaštieľa. Výstava potrvá do 10. mája 2020.

Kraslice alebo, ozdobené vajíčka – pisanki sú ako jeden z významných dokladov tradičného ľudového umenia, symbolom jarného oživovania prírody a predstavujú obetný, obradový alebo osobný dar. Na Slovensku sa až do súčasnosti zachovalo mnoho spôsobov ich zdobenia. Vďaka výstave v trebišovskom kaštieli sa môže viac ako 40 vystavovateľov pochváliť originálnymi kraslicami. Vystavených bude viac ako 600 kraslíc zdobených rôznymi technikami od tradičných ako vyškrabovanie alebo, reliéfne zdobenie voskom, po netradičné techniky ako technika tenerife, servítková technika – dekupáž či kombinované techniky.

„Napĺňa ma radosťou, že môžeme hostiť tak krásnu, farebnú výstavu v priestoroch nášho múzea. Je to už 31. ročník výstavy kraslíc a záujem návštevníkov či vystavovateľov stále narastá. Zaujímavosťou je, že medzi vystavovateľmi je z roka na rok čoraz viac      vystavovateľov – mužov,“  povedala riaditeľka múzea Beáta Kereštanová.

Organizátorom podujatia je kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Kontaktné osoby:

Mgr. Mária Parihuzová

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Email: mariaparihuzova@gmail.com

Tel:  056/672 2234

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore