Tlačové správy

V košickom Štátnom divadle sa vracia Divadelná kvapka krvi

Po ročnej odmlke spôsobenej pandémiou koronavírusu môžete opäť spolu so Štátnym Divadlom Košice a košickým pracoviskom Národnej transfúznej služby SR osláviť Svetový deň divadla (27. marca) dobrým skutkom. Vracia sa tradičná oslava sviatku všetkých, ktorým učarovala „Thália“ a nie je im cudzia ani pomoc iným, DIVADELNÁ KVAPKA KRVI.

Ani v tomto roku nám situácia nedovolí, aby sa darcovia najvzácnejšej tekutiny zachraňujúcej životy aspoň na chvíľu stali aktérmi netradičného predstavenia priamo na divadelnom javisku. Pozývame preto všetkých darcov, ale aj tých, ktorí sa k tomuto ušľachtilému činu ešte len odhodlávajú, v pondelok 29. marca 2021 od 7:00 do 14:00 hod. priamo na pracovisko NTS vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura na Triede SNP v Košiciach. Príďte darovať krv spolu s umelcami a zamestnancami Štátneho divadla Košice a odmenou vám bude nielen dobrý pocit, ale aj darice – voucher na niektoré z online predstavení, ktoré divadlo vysiela na portáli navstevnik.online.

Divadelníci na celom svete si 27. marca každoročne pripomínajú Svetový deň divadla, ktorý vznikol z iniciatívy Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI). Celosvetové oslavy spája Posolstvo k Svetovému dňu divadla, ktoré každoročne napíše iná osobnosť divadla. Prvé posolstvo napísal v roku 1962 Jean Cocteau. Posolstvo k Svetovému dňu divadla sa každoročne prekladá do viac ako 50 jazykov. Posolstvo k tohtoročnému svetovému dňu divadla napísala známa britská divadelná, filmová a televízna herečka Helen Mirren: „Bolo to veľmi ťažké obdobie pre živé performatívne umenia, mnohí umelci, technici, umeleckí remeselníci a ženy bojovali o prežitie v profesii, ktorá je sama o sebe plná neistoty. Možno však práve tá vždy prítomná neistota im umožnila prežiť pandémiu s duchaplnosťou a odvahou. Za nových okolností sa ich predstavivosť pretavila do vynaliezavých, zábavných a dojímavých spôsobov komunikácie, samozrejme, do veľkej miery vďaka internetu. Ľudia si navzájom rozprávali príbehy, odkedy sú na tejto planéte. Krásna kultúra divadla bude žiť tak dlho, ako dlho tu zostaneme my. Kreatívne podnety spisovateľov, dizajnérov, tanečníkov, spevákov, hercov, hudobníkov, režisérov nebudú nikdy potlačené a vo veľmi blízkej budúcnosti budú znova prekvitať s novou energiou a novým porozumením sveta, ktorý všetci zdieľame. Už sa neviem dočkať!“

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore