Tlačové správy

Prvá polovica júla v znamení Šengenského poludníka

Galakoncert tentoraz v Jasove, špeciálny koncert aj na pútnickom mieste v Ľutine

Šestnásť festivalových koncertov prinesie v prvej dekáde júla 13. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov ŠENGENSKÝ POLUDNÍK. Organizátorom podujatia, ktoré je od roku 2009 neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho leta na východe Slovenska, je Sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Priaznivci krásnej hudby v podaní mladých umelcov sa môžu od 2. do 11. júla 2021 tešiť nielen na domácich, ale aj zahraničných hostí.

„Zvykne sa číslo 13 vynechávať. Pre nás je však určitým spôsobom šťastím, keďže náš obľúbený festival sa môže postupne vrátiť k svojmu modelu. Po krízových mesiacoch, ktoré nás stále v zákulisí strašia, je tu opäť množstvo mladých ľudí, nadšencov klasickej hudby, zaujímaví hostia zo zahraničia a samozrejme veľké množstvo koncertov v miestach, kde nie sú tak bežné,“ hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič. A tak aj v tomto roku do zoznamu miest, kde počas predchádzajúcich ročníkov odzneli festivalové koncerty, pribudli dve nové destinácie – Lipany a Ľutina. Počet miest, v ktorých sa počas trinástich ročníkov predstavili mladí hudobníci, tak stúpol na takmer štyridsať.  „Je jedným zo zámerov festivalu vždy hľadať nové miesta, mestá a obce, v ktorých zaznie nádherná klasická hudba v podaní mladých umelcov,“ dodáva Igor Dohovič. Po ročnej odmlke spôsobenej koronakrízou sa v tomto roku festival opäť vracia do Vysokých Tatier a Popradu a tešiť sa môžu opäť aj obyvatelia obce Kazimír.

„Z tradičných koncertov sme samozrejme nevynechali populárny SVIEČKOVÝ KONCERT, na nádvorí Barkóczyho paláca, v ktorom na Hlavnej ulici v Košiciach sídli  Verejná knižnica J. Bocatia. Tentoraz ho pripravujeme hneď v prvý deň festivalu. Vrcholom festivalu bude už tradične ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT. Ten sa uskutoční netradične v kostole sv. Jána Krstiteľa v Jasove, avšak tradične s atmosférou sv. omše podporujúcou duchovný rozmer hudby. A samozrejme ako vždy ho pripravujeme v spolupráci s Rádom Premonštrátov, opátstvo Jasov,“ približuje časti programu Igor Dohovič.

Na záverečnom galakoncerte, ale aj na niektorých ďalších koncertoch vrátane koncertu na pútnickom mieste v Ľutine, zaznie v tomto roku ďalšia z výnimočných vokálno-inštrumentálnych skladieb svetovej hudby, OMŠA G-DUR Franza Schuberta. Sólistami budú Michaela Várady, Gabriela Hübnerová, Stanislav Rusyn a Marián Lukáč zo Štátneho divadla Košice. Na galakoncerte ich bude sprevádzať Medzinárodný orchester a zbor Šengenský poludník, na ďalších miestach organizátor festivalu Musica Iuvenalis, vždy pod taktovkou Igora Dohoviča.

Tohtoročný Šengenský poludník prinesie aj návrat dvoch zaujímavých zahraničných hosťujúcich zborov. „Po deviatich rokoch sa opäť tešíme na vystúpenia Chlapčenského zboru Mukačevskej zborovej školy z Ukrajiny a po štyroch rokoch aj na Sliezsky komorný zbor Ad Libitum z poľského mesta Cieszyn. Medzi hosťami nechýba tradične Tanečný dychový orchester Klasik Band zo ZUŠ Jantárová,“ hovorí Igor Dohovič.

Novinkou je spolupráca so Spojenou školou sv. Košických mučeníkov a ich letnou akadémiou o umení. „Je to opäť naplnenie jedného z cieľov festivalu, ktorým je popularizácia klasickej hudby aj medzi deťmi a mládežou. V rámci tejto novej spolupráce sa uskutoční aj niekoľko zaujímavých exkurzií, workshopov či besied,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu.

Igor Dohovič verí, že neopakovateľné čaro festivalových bude pre všetkých divákov a poslucháčov výdatnou vzpruhou a návratom ku živým umeleckým zážitkom: „Určite sa budeme snažiť vliať im do žíl čo najviac pozitívnej energie a dobrej nálady, ktorú v týchto chvíľach všetci tak veľmi potrebujeme.“

Festival aj v tomto roku z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia a uskutoční sa už tradične aj s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja a Mesta Košice a ďalších partnerov.

Vstup na festivalové koncerty je voľný. Viac informácií na www.sengenskypoludnik.eu

Svjatoslav Dohovič, mediálny manažér festivalu

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore