Tlačové správy

#DieloTyzdnaVSG: Každý pocit, ktorý v nás umenie vyvolá je v poriadku

  • Sprístupnenie výstavy: 10. 11. 2022
  • Trvanie výstavy: 11. 11. 2022 – 29. 1. 2021
  • Kurátori a kurátorky: zapojené osoby
  • Sieň B, Hlavná 27, Košice

Výstava #DieloTyzdnaVSG pripravená výlučne z vlastnej zbierky Východoslovenskej galérie je reflexiou úspešného formátu na sociálnej sieti Instagram. Tento formát je participatívnym projektom práce s verejnosťou v on-line priestore, ktorý poskytuje rozšírený pohľad na prácu, vnímanie a prezentáciu zbierkových predmetov so širším dosahom na rastúce publikum.

Z Instagramu do výstavnej siene
„Tento formát bol pr
vou vecou, ktorú sme zaviedli po tom, čo si ma Dorota najala na stratégie sociálnych sietí ešte v roku 2020. Cieľom bolo vtiahnuť do zbierky VSG diváctvo, umeleckú obec, či ľudí z diametrálne odlišných povolaní. Vystaviť vás všetkých umeniu, ktoré vnímame ako univerzálny jazyk. Chceli sme prelomiť bariéru elitnosti, ukázať, že každý z nás vníma umenie po svojom a to je práve to, čo je na tom najkrajšie. Malo by to byť aj hlavnou funkciou umenia a zbierky VSG, ktorá v podstate patrí nám všetkým. Za posledné dva roky sme tak cez 50 ľudí nechali hrabať sa jej digitálnou podobou, objavovať ju zblízka cez Web umenia. Verím, že často nebolo ľahké vybrať TO dielo. Z našej strany bolo skvelé pozorovať rôzne roviny a pohľady na umenie, či už v reakcii na aktuálne dianie, vizualitu, možno sa niekomu vynorila spomienka na niečo, čo prežil. Niektorí sa ma pýtali, či je čo napísali dostačujúce – či je to v poriadku. Dúfam, že sme aspoň trochu týmto formátom ukázali, že každý pocit, ktorý v nás umenie vyvolá, je v poriadku. Aj práve o tom je, alebo mala by byť, galerijná práca, návšteva galérie či vnímanie umenia. V každom z nás vyvolá niečo úplne iné – radosť, hnus, nepokoj, myšlienku či eufóriu. Niečo sa nám páči, niečo k nám hovorí a niečo nám nepovie vôbec nič.“ – PR & marketingová manažérka VSG Dominika Čupková.

Nabúravanie stereotypov
Výsledok bol naozaj očarujúci a v on-line priestore tak vznikla bohatá databáza intímnych „kurátorských“ výkladov, či interpretácií konkrétnych umeleckých diel. Tento instagramový experiment sa ukázal byť akousi ďalšou prácou so zbierkovým fondom, nemenej zaujímavou a prístupnou širokej verejnosti. Projekt digitalizácie zbierkových predmetov tak napĺňa svoj zmysel, využitie i dôležitosť v určovaní statusu umeleckého diela a jeho diváckej percepcie v 21. storočí, ale posúva aj hranice mentálnej transformácie kultúrnych inštitúcií a narúša zaužívané stereotypy výstavníckej praxe.

Projekt pokračuje
Formát #DieloTyzdnaVSG pokračuje v online priestore naďalej a zapojiť sa môžu aj návštevníci výstavy. Skúsiť si vybrať vlastné dielo týždňa zo zbierky VSG, ktoré sa objaví na Instagrame @vychodoslovenska_galeria, či neskôr na možnom pokračovaní výstavy. Návod ako na to nájdu vo výstavnej sieni či na webových stránkach galérie.

Kontaktná osoba:
Dominika Čupková
PR a marketingová manažérka
dominika@vsg.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore