Tlačové správy

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia.

Øland sa vracia do Košíc

Už tento týždeň sa študenti z konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach stanú kolegami profesionálnych filharmonikov. Skúšobný proces Pastorálnej spolu zavŕšia štvrtkovým koncertným výkonom pod taktovkou ani nie tridsaťročného Christiana Ølanda. Najvýraznejší dirigentský talent severského regiónu sa pôvodne venoval hre na fagote a klavíri. Popri štúdiu dirigovania na Sibeliovej akadémii v Helsinkách mu patrila stolička fagotistu v Symfonickom orchestri Fínskeho rozhlasu a práve v tomto telese sa len po jedinom roku štúdií na akadémii stal asistentom dirigenta. Angažmány pribúdali a renomé mladíka začalo rýchlo stúpať. Spolupracoval s Dánskym národným symfonickým orchestrom, Kodanským filharmonickým orchestrom či Švédskym kráľovským orchestrom. Košickí filharmonici zahrajú pod jeho taktovkou tretíkrát.

orchester ŠfK                         Foto: Jakub Šimoňák

Pastorálna s atmosférou plnou poézie

„Som šťastný, že môžem do Štátnej filharmónie Košice priniesť Beethovenovu symfóniu č. 6, ktorá je mi veľmi blízka. Svet ju pozná ako Pastorálnu. Charakterizuje prírodu a ľudí takmer spôsobom programovej hudby. Štvrtá časť opisujúca búrku je jedinou časťou s tympanom v orchestri. A na viacerých miestach v diele musí orchester priam imitovať zvieracie zvuky. Beethoven vo svojej najlepšej forme,“ menuje najpodmanivejšie momenty diela Øland.

dirigent Christian Øland                 Foto: Morten Albek

V Pastorálnej ožíva atmosféra plná poézie. Jej prvá časť zobrazuje jednoduchosť a prirodzenosť. Melódia hlavnej témy vytvára pokojný pastiersky ráz v bezstarostnej nálade. V druhej časti sa odohráva pôvabná lyrická scéna naplnená citom. Tretia časť znie v rytme rakúskeho ľudového tanca ländlera, Ludwig van Beethoven tu majstrovsky vyjadril náladu veselých a hrmotných dedinských zábav v okolí Viedne. Kým štvrtá časť vyjadruje hrôzy búrky s poryvmi vetra a burácajúcim hrmením, finále, príbuzné prvej časti, opäť prináša pastiersku pieseň a upokojenie v premenách zapadajúceho slnka.

V znamení talentov

Štvrtkový večer patrí aj mladým interpretom, ktorí žnú úspechy na celoslovenských či medzinárodných súťažiach. V programe nechýba Vivace z Koncertu pre klavír a orchester D dur od Josepha Haydna v podaní sólistu Vojtecha Filipa Kopka. Nasledovať bude Allegro con moto z Concertina da Camera pre altsaxofón a orchester. V diele francúzskeho skladateľa Jacquesa Iberta sa predstaví Martin Bobaľa. Poslucháči si vypočujú aj časť Koncertu pre dva klarinety a orchester Es dur, ktorého autorom je František Vincenc Kramář-Krommer. Allegro zahrajú klarinetisti Daniel Tkáč a Kristián Šereš. Všetci menovaní sólisti sú študentmi konzervatória na Timonovej ulici v Košiciach.

Do melódií na motívy slávnej francúzskej opery poslucháčov prenesie mladá interpretka Oliwia Wantulok. Ako absolútna víťazka medzinárodnej súťaže Flautiada 2022 si pre košické publikum vybrala skladbu Fantaisie brillante sur ‘Carmen’ od Françoisa Borneho. Wantulok študuje na Hudobnej univerzite Fryderyka Chopina vo Varšave hru na flaute a je laureátkou vyše štyridsiatich národných a medzinárodných súťaží.

Koncert je venovaný 20. výročiu vstupu Slovenska do Európskej únie.

Koncert z abonentného cyklu B s názvom BEETHOVENOVA PASTORÁLNA sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Kontakt pre médiá:

Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

+ 421 918 802 101, jana.tomalova@sfk.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore