Tlačové správy

Festival VIRVAR– Dni bábkového divadla a hier pre rodiny – bude aj tento rok jedinečný

Prvý júnový týždeň je v Košiciach už tradične zasvätený bábkam a bábkovému divadlu, ktorým žije celé mesto. Inak tomu nebude ani tento rok. Už po dvanásty krát ožijú sály divadiel, ako aj košické ulice divadelným ruchom, v ktorom Košičania a návštevníci nášho mesta uvidia hercov v kostýmoch, masky, bábky, tanec, choduliarov či žonglérov. Započúvajú sa do neopakovateľných zvukov a piesní flašinetov, ktoré im vylúdia flašinetári zo šiestich krajín.

 Bábkové divadlo v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v spolupráci s Občianskym združením pri BDK organizuje už 12. ročník festivalu Virvar – Dni bábkového divadla a hier pre rodiny. Tentoraz sa uskutoční v dňoch 6. – 9. júna 2024, a to nielen v priestoroch BDK, ale aj v Divadle Thália, v Kasárňach/Kulturparku, vo Východoslovenskej galérii, ako aj v exteriéri na viacerých miestach v historickom centre Košíc.

Festival, ktorý je určený pre divákov všetkých vekových kategórií sa začne veselým sprievodom mestom s bábkami a maskami dňa 6. júna o 15:30 na Hlavnej ulici a následne bude pokračovať nabitým programom.

Ešte pred slávnostným otvorením festivalu si diváci budú môcť pozrieť tri skvelé divadelné predstavenia: domáci umelecký súbor sa predstaví s inscenáciou Koza odratá a jež , Bábkové divadlo z maďarského Szombathely odohrá predstavenie Kaurikou a čarodejnica a Bábkové divadlo na Rázcestí sa predstaví hrou O medúzke.

Po slávnostnom otvorení festivalu o 17:00 si budú môcť diváci pozrieť v divadelnej sále BDK na Alžbetinej ulici predstavenie Bábkového divadla z mesta Maribor v Slovinsku s názvom Ferdo, veľký vták. Tohtoročný festival Virvar je nabitý výbornými profesionálnymi divadlami nielen zo Slovenska, Maďarska a Slovinska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny a Nemecka.

Celkovo sa na tohtoročnom Virvare predstaví trinásť divadelných súborov zo siedmich krajín, ktoré odohrajú šestnásť predstavení. Diváci budú mať možnosť vidieť oceňované predstavenie Okololo Bratislavského bábkového divadla, ale aj skvelé inscenácie Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice či predstavenia divadla Dvor zázrakov zo Žiliny, ako aj Teatra Colorato z Bratislavy. Na svoje si príde nielen mládež, ale aj dospelí. Študenti súkromného konzervatória v Košiciach ich pobavia piesňami z tvorby svetoznámej francúzskej šansonierky Edith Piaf.

Spomedzi ukrajinských divadiel sa v Košiciach predstaví Zakarpatské akademické oblastné divadlo bábok „Bavka” z Užhorodu a divadlo Ravlyk z Kyjeva. Je to príležitosť, aby aj odídenci, ktorí utiekli z Ukrajiny pred vojnou a našli si druhý domov v Košiciach, mali možnosť kultúrne sa vyžiť a vypočuť si svoj rodný jazyk.

Aj ďalšie zahraničné divadlá predstavia svoje majstrovstvo v kvalitných predstaveniach.

Či už to bude Bialystocki teatr lalek z Poľska so svojou inscenáciou Ony, či Waxwing Theatre z českého Hlupína s predstavením Rok prasaťa, alebo Mobiles theater z mesta Hofheim z Nemecka, ktorí sa predstavia kúzelnou inscenáciou Frederick, najpoetickejšia myš na svete. Domáce BDK festival uzavrie predstavením svojej ostatnej inscenácie Pinokio.

Okrem divadelných predstavení deti pobaví aj kúzelník Tomáš Truchan, ako aj bratské trio žonglérov Mavakanza. Deti sa budú môcť zapojiť do rôznych workshopov a tvorivých dielní. Diváci si budú môcť vychutnať koncert francúzskych šansónov, ako aj koncert spomínaných flašinetárov.

Kompletný program festivalu je k dispozícii v informačných centrách mesta Košice, na webovej stránke Bábkového divadla v Košiciach www.bdke.sk a na sociálnych sieťach BDK.

Festival z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Ivan Sogel, umelecký šéf BDK

Email: sogelivan@gmail.com

Tel: +421 907 951 819

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore