Tlačové správy

Štátne divadlo Košice uvádza adaptáciu filmu dánskeho oscarového režiséra

Divadelná adaptácia filmu Adamove jablká, dánskeho režiséra a scenáristu Andersa Thomasa Jensena, držiteľa Oscara,  bude v piatok 14. júna 2019 o 19:00 hod. na Malej scéne Štátneho divadla Košice poslednou, desiatou, premiérou divadelnej sezóny 2018/2019 v košickom divadle.  S činoherným súborom, ale aj hosťujúcim Martinom Nahálkom v titulnej postave, ju pripravuje inscenačný tím vedený režisérom Jánom Luteránom.

Adamove jablká natočil 47 – ročný Jensen ako svoj tretí celovečerný film v roku 2005. O kinematografiu sa zaujímal od detstva a už počas štúdií na gymnáziu bol veľmi aktívny a s televíznou adaptáciou novely Petra Seeberga Pacient vyhral filmovú súťaž mladých tvorcov vo Frederiksborg Amt. V rokoch 1996-1998 natočil tri krátke filmy –  Ernst & Light, Wolfgang a Valgaften. Všetky boli nominované na Oscara, ktorého napokon získal za Valgaftena. Jeho prvým celovečerným filmom v úlohe režiséra bola v roku 2000 snímka Blikajúce svetlá, v roku 2003 režíroval film Mäsiari. Oba filmy spolu s Adamovými jablkami zožali úspech nielen v Dánsku, ale aj za jeho hranicami. Jeho zatiaľ posledným celovečerným filmom je snímka Men & Chicken (O kuratách a ľuďoch) z roku 2015. V jeho filmografii sú ďalšie takmer štyri desiatky krátkych aj celovečerných filmov, na ktorých sa podieľal ako scenárista.

Adamove jablká sú príbehom odsúdeného neonacistu Adama, ktorý prichádza na vidiecku faru odpracovať si verejnoprospešné práce. Stretáva sa tu so svojráznym farárom Ivanom, ale i ostatnými, pomerne svojskými členmi nápravno-výchovnej komunity. Adamova úloha je upiecť z plodov farskej jablone koláč. Ale dá sa to, keď strom každú chvíľu ohrozí nejaká katastrofa? Aj medzi osadenstvom sa odhaľujú názorové rozpory, stúpa napätie a vyhrocujú sa konflikty. Všetko toto dopĺňa ešte sled priam magických udalostí a neočakávaných prekvapení.

V postave Adama sa môžu diváci tešiť na Michala Soltésza, do košického divadla sa po šestnástich rokoch vracia známy slovenský herec Martin Nahálka v postave farára Ivana. Aj v ďalších postavách uvidia diváci skvelé herecké obsadenie, Gunnara hrá Stanislav Pitoňák, Khalida František Balog, Paula Ľubo Záhon, Sahar stvárni Alena Ďuránová, Doktora Kolberga si zahrá Róbert Šudík a v postavách Esbena a Holgera sa predstavia hosťujúci Jakub Kuka a Tomáš Diro. Dramaturgičkou predstavenia je Miriam Kičiňová, scénu vytvoril Juraj Poliak, kostýmy Diana Strauszová, svetelným dizajnom prispel Ján Ptačin a hudbou Ján Kružliak.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore