Aktuality

Ústavný súd zastavil konanie o tlačovom zákone

Po takmer štyroch rokoch na neverejnom zasadaní plénum Ústavného súdu (ÚS) SR v stredu rozhodlo, že zastavuje konanie o návrhu skupiny 42 poslancov zo septembra roku 2008, ktorí namietali nesúlad paragrafu 8 a paragrafu 10 Zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd. Nevyhoveli žiadosti o preskúmanie paragrafu 4 spomínaného tlačového zákona.

Navrhovatelia argumentujú, že zákonodarca v ustanoveniach výrazne zasiahol do slobody prejavu každého občana, vydavateľa a novinára, ako aj do práva na informácie, a do práva zachovávať mlčanlivosť o zdrojoch informácii, ak zdroj požiada o utajenie totožnosti. Napadli aj ustanovenia nového tlačového zákona, týkajúce sa práva na opravu v médiách, ako aj práva na odpoveď, ktoré si môže subjekt podľa napadnutých ustanovení uplatniť aj vtedy, keď mu nevznikla žiadna ujma.

Napadnuté ustanovenia umožňujú súčasne uplatniť nielen právo na opravu, ale aj právo na odpoveď v tej istej veci. Rovnako napadli aj časti zákona, týkajúce sa udelenia sankcií za neuverejnenie opravy, odpovede či dodatočného oznámenia.

„Neviem zdôvodnenie, ktoré uvádza Ústavný súd k rozhodnutiu (…) ale rozhodli o zákone, ktorý bol už novelizovaný 31. mája 2011, kedy NR SR schválila novelu zákona 167/2008 a zmeny sa týkali aj spomínaných paragrafov. V tomto prípade vítam, že zákonodarcovia boli rýchlejší ako Ústavný súd,“ skonštatoval pre agentúru SITA predseda správnej rady Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) Slovensko Pavol Múdry.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore