Tlačové správy

V múzeách Košického kraja pribudnú expozície využívajúce interaktívne prvky

Košický samosprávny kraj (KSK) sa ako jeden z partnerov zapojil do projektu cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014 – 2020 pod názvom Smart Museum. Projekt prináša inovatívne riešenia, ktoré pomôžu múzeám zatraktívniť expozície a zvýšiť návštevnosť.

V Košickom samosprávnom kraji pribudnú interaktívne prvky v troch múzeách. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove prevedie návštevníkov stredovekými dejinami mesta multimediálnou formou. Napríklad hrad Parič, ktorého pôvodná podoba sa nezachovala, si budú návštevníci môcť pozrieť v unikátnej 3D vizualizácii.

V Zemplínskom múzeu v Michalovciach sa už jedna interaktívna expozícia nachádza. Vďaka projektu Smart Museum tu pribudne ešte špeciálne osvetlenie zbierkových predmetov, virtuálne zrkadlo, dotykové obrazovky aj ozvučenie nástrojov. Vďaka virtuálnemu zrkadlu si návštevník múzea môže vyskúšať, ako by vyzeral napríklad v dobovom odeve alebo ľudovom kroji.

Posledným múzeom v Košickom kraji, ktoré bude obohatené o inovatívne prvky, bude Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach. V rámci projektu budú zakúpené tablety, na ktorých bude na mieru nainštalovaná aplikácia s bonusovým obsahom, virtuálnou prehliadkou a zvukovou ukážkou vystavených hudobných nástrojov. „Súčasťou projektu bude aj vytvorenie oddychovej zóny, v ktorej si návštevník môže prečítať bonusový obsah o expozíciách, či vypočuť zvuky hudobných nástrojov. Múzeum sa tak z tichého miesta môže na chvíľu premeniť na súkromnú koncertnú sálu,“  povedala vedúca odboru kultúry Úradu KSK Jana Knežová.

„Múzeum síce často dokumentuje históriu, ale je nevyhnutné ju prepojiť so súčasnosťou. Doposiaľ sa návštevníci chodili do múzeí len pozerať. My chceme využiť moderné technológie, aby zapojili všetky zmysly, na chvíľu sa stali súčasťou histórie a tak ju lepšie pochopili. Veríme, že tieto novinky rozhýbu návštevnosť našich múzeí a priblížia ich na úroveň tých zahraničných, kde sú už interaktívne expozície samozrejmosťou,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Podobné digitálne interaktívne expozície vzniknú aj na dvoch maďarských kultúrnych miestach, a to v Múzeu Panónskeho mora v Miškovci a na hrade Füzér. Ukrajinský Hrad Palanok v Mukačeve sa vďaka projektu dočká rekonštrukcie. Okrem toho všetky zapojené múzeá vytvoria video propagujúce ich expozície aj ďalšie zaujímavosti v okolí kultúrnych pamiatok. „Projekt nadväzuje na predošlú úspešnú spoluprácu s Východoslovenským múzeom, v rámci ktorej sa v spojitosti s osobou Františka II. Rákocziho uskutočnila časť rekonštrukčných prác na našom hrade Palanok, ale zrekonštruovala sa aj expozícia Rodošto v Košiciach. Projekt Smart museum považujeme za ďalšiu výbornú príležitosť spolupracovať v oblasti kultúry,“ povedal Yevheniy Luksha z Asociácie „Užhorod 21. storočie“, ktorá bude celý projekt koordinovať.

Investície do chytrých atraktívnych riešení nie sú jediným plánovaným výstupom. Rozsiahlou investičnou časťou projektu financovaného cez Program cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina 2014-2020 je rekonštrukcia hradu v Mukačeve, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie historické objekty strednej Európy.

Aby zrekonštruované a obohatené priestory múzeí prilákali čo najviac návštevníkov, v rámci projektu sa nezabudlo ani na zlepšovanie ľudských kapacít a marketingu formou vzdelávacích a informačných aktivít pre zamestnancov zapojených múzeí. Realizovať sa budú v spolupráci s krajskou Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o.

Celkový rozpočet projektu je takmer 802-tisíc eur, z toho pre múzeá v KSK je vyčlenených 276-tisíc eur. 90 percent výdavkov financuje program cezhraničnej spolupráce ENI HUSKROUA. Projekt sa začal v septembri tohto roka a ukončený by mal byť do dvoch rokov.

JUDr. Anna Terezková, hovorca predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

Email: anna.terezkova@vucke.sk

Tel: +421 918 766 004

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore