Tlačové správy

Eurofondy na rozvoj regiónov čerpal Košický samosprávny kraj už druhý rok po sebe na viac ako 100 percent

Celkové investície v Košickom kraji z Integrovaného regionálneho operačného programu predstavovali v roku 2021 viac ako osem miliónov eur.

Košický samosprávny kraj už druhý rok v rade čerpal eurofondy na rozvoj regiónov nad očakávania. Prostredníctvom Sprostredkovateľského orgánu sa z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) podarilo vyčerpať viac ako 113 percent. Namiesto plánovaných 6 miliónov eur, ktoré pre Košickú župu stanovilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, tak napokon kraj sprostredkoval takmer 7 miliónov eur. Ak prirátame aj spolufinancovanie žiadateľov, celkové investície v kraji z IROP za rok 2021 predstavovali viac ako 8 miliónov eur.

„Na Slovensku počúvame skôr o tom, že štát nestíha čerpať eurofondy a tieto peniaze nám utekajú pomedzi prsty. Preto sa teším, že Košický samosprávny kraj dosiahol v roku 2021 čerpanie vo výške 113 percent. Eurofondy sú významným zdrojom pre investície v našom kraji, pretože mestám a obciam pomáhajú zrealizovať projekty, na ktoré ich vlastná kasa nestačí. Župa ako sprostredkovateľský orgán sa snaží túto cestu k peniazom z Bruselu čo najviac zjednodušiť. Naše úsilie prinieslo ovocie a už druhý rok po sebe sme preskočili cieľ, ktorý nám stanovilo ministerstvo. Vďaka tomu sa bude na východe lepšie žiť obyvateľom v Michalovciach, Krompachoch, Gelnici, Margecanoch, ale aj v obciach Biel, Borša či Kluknava, kde sa rekonštruovalo aj stavalo,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Popri krajskom rozpočte či financiách z Európskej investičnej banky je Integrovaný regionálneho operačný program významným zdrojom, vďaka ktorému Košický samosprávny kraj pomáha financovať projekty mestám a obciam. Jedným z úspešnejších žiadateľov bolo aj mesto Michalovce. Vďaka peniazom z Bruselu tu zrekonštruovali odborné učebne na piatich základných školách. Mesto získalo financie aj na regeneráciu medziblokových priestorov sídliska Západ. Zelené projekty pribudli vďaka IROP aj na Spiši. V Margecanoch sa dočkali regenerácie vnútrobloku a v Krompachoch bolo vnútroblokové priestranstvo prebudované na workoutové ihrisko so zelenou infraštruktúrou. V Kluknave sa podarilo rozšíriť vodovod, ktorý vybudovala obec taktiež vďaka eurofondom. Peniaze putovali aj do ďalších škôl či do modernizácie prímestskej autobusovej dopravy v Košickom kraji.

JUDr. Anna Terezková, vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

+ 421 918 766 004

anna.terezkova@vucke.sk

https://web.vucke.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore