Tlačové správy

GUS: Prázdniny v galérii – leto plné hier

Každodenné tvorivé dielne, galerijné svište, aj filmová premiéra

  • Miesto: Galéria umelcov Spiša  – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Zimná 46, Spišská Nová Ves
  • Prázdninové podujatia 2 turnusy kreatívneho denného tábora Galerijný Skauting, 
  • 18.7. – 22. 7. 2022, 1. 8. – 5. 8. 2022
  • pre deti a dospelých: Denné „tvorivky“ Prázdniny, 1. 7. – 31. 8. 2022
  • 1 turnus denného filmového tábora Filmuška, 15. 8. – 19. 8. 2022
  • Tvorivé dielne Ženy On Line, 8. 7. a 12. 8. 2022
  • Koncert v galérii: X-ART, 27. 7. a 24. 8. 2022
  • Kontakt pre médiá: Mgr. Lucia Benická, riaditel@gus.sk, 0948 882717
  • Autorka TS: Mgr. Veronika Fitzeková, fitzekova@gmail.com
  • Na stiahnutie:  www.gus.sk

Leto v galérii nebude nuda – Galéria umelcov Spiša (GUS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, počas letných prázdnin pripravila v Spišskej Novej Vsi bohatú ponuku tvorivých dielní pre deti aj dospelých: každodenné tvorivé dielne, každý týždeň nová výtvarná alebo remeselná technika, kreatívne detské tábory Galerijný skauting a Filmuška či výtvarné workshopy pre dospelých.

„Účastníci si v príjemnom prostredí našej Záhrady umenia vyskúšajú množstvo výtvarných techník, spoznajú čaro umenia a popritom si nájdu nových „galerijných“ kamarátov,“ láka na letné aktivity riaditeľka GUS Lucia Benická a dodáva, že galéria nie je nuda: „Je to priestor, kde sa možno hrať, tvoriť, zažiť niečo nové a zaujímavé.“

 Počas dvoch mesiacov pripravila galéria výtvarné dielne pre deti pod názvom Prázdniny v galérii. Tvorivé dvojhodinovky sa budú konať každý deň od pondelka do piatka, predpoludním aj popoludní. Každý týždeň si malí účastníci vyskúšajú novú výtvarnú, alebo remeselnú techniku. Postupne si vyrobia prázdninovú pozvánku s lietajúcim balónom, maľovaný domček z kartónu, handrovú bábiku zo starých látok, písmenkový portrét z pečiatok, zdobené perníčky z filcu, domáce zvieratká z kartónových obalov od vajíčok, farbami na sklo namaľujú okno na sklenenú tabuľu, vytvoria si textilnú aplikáciu z korálikov a bambuliek a mnohé ďalšie.

Na deti od 6 do 15 rokov čakajú tiež dva turnusy obľúbeného edukačno-kreatívneho tábora Galerijný skauting. Je to týždeň plný zábavy a kreativity, počas ktorého účastníci absolvujú výtvarné workshopy, navštívia pamiatky mesta, stretnú sa s umelcami, dozvedia sa všetko o knihách, pripravia divadelné predstavenie a na záver ich čaká pasovanie za galerijného Svišťa. Päťdňový denný tábor trvá od pondelka do piatku, pričom prvý turnus sa začína 18. júla a začiatok druhého turnusu je stanovený na 1. augusta.

Pre deti, ktorým učaroval svet filmu, je od 15. augusta pripravený denný tábor Filmuška. Počas piatich dní sa malí účastníci od osem do pätnásť rokov zoznámia s filmovou tvorbou, prácou scenáristu, režiséra, aj zvukára. Čaká ich dobrodružná výprava za zvieratkami do zoologickej záhrady a spolu so skúsenými lektormi budú v rámci experimentálnych dielní tvoriť vlastné animované filmy. Tábor je ukončený veľkou premiérou – malí filmári predstavia svoje animované filmy pred verejnosťou.

Letné tvorivé aktivity v galérii nie sú však zamerané len na deti. Z tých termínovo najbližších sa v piatok, 8. júla  uskutoční ďalší z výtvarných workshopov projektu Ženy On Line, tentoraz zameraný na sgrafito keramiku. V rámci piatkovej trojhodinovky si účastníci vyskúšajú modelovanie pohára z hliny a rytie do oglazúrovanej keramiky. V stredu, 27. júla v rámci koncertu v galérii X – ART uvádza galéria unikátnu produkciu CESTAZASNOM, fingerdrumming košického producenta a tvorcu vlastnej hudby B.eye.

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne. V tomto roku si pripomína 35. výročie založenia. Zameriava sa na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou na spišský región. V poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozširuje z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond tvorí 2 446 výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách – Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia.

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore