Tlačové správy

Nová edukačná bylinková záhrada aj pre nevidiacich návštevníkov Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach

V Botanickej záhrade (BZ) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa od leta minulého roka realizoval projekt prostredníctvom občianskeho združenia BotaniKE. Vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK) z dotačného programu ID-participácia 2022 bol podporený projekt pod názvom Obnova prvkov záhradnej architektúry vo výške 25 000 eur.

„Teší nás, že projekt bylinkovej záhrady s prvkami pre imobilných a nevidiacich bol jedným z najúspešnejších v rámci minuloročného participatívneho rozpočtu kraja a vďaka hlasovaniu verejnosti dostal zelenú. Táto záhrada je výnimočná tým, že v nej nepotrebujeme oči, aby sme sa dozvedeli viac o liečivých rastlinách, spoznávať toto prírodné bohatstvo môžeme aj inými zmyslami. Botanická záhrada sa tak otvára aj pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov, no dozvedieť sa niečo o vybraných rastlinách čuchom či hmatom môžeme všetci. Návšteva botanickej záhrady tak môže byť opäť novým zážitkom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

„V našej botanickej záhrade sme vybudovali prvú bylinkovú záhradu prispôsobenú imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom vďaka informačným tabuľkám v slovenčine, angličtine a v Braillovom písme, ktoré označujú samostatné záhony. Na veľkých informačných tabuliach boli osadené reliéfy jednotlivých častí záhrady i vybraných rastlín. Pri riešení informačného systému pre zrakovo postihnutých, ale aj pri samotnej výrobe reliéfov a tabuliek v Braillovom písme sa podieľala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, za čo im patrí naše veľké poďakovanie,“ vysvetlil Martin Pizňak, predseda BotaniKE, o. z.

Bylinková záhrada má 170 m2, je rozdelená do 14 pravouhlých záhonov. „V každom záhone pestujeme bylinky podľa účelu a ich využitia. Návštevníci  tu nájdu záhony s rastlinami, ktoré pomáhajú pri liečení dýchacích ciest, pokožky, tráviacej sústavy, či napríklad rastliny, ktoré môžeme využiť ako repelenty. Výsadba nie je nemenná, sortiment vysadených rastlín je každoročne mierne odlišný. Ako edukačný benefit sa nám zároveň podarilo pripraviť pracovné listy zamerané na liečivé rastliny pre žiakov základných škôl, ktorí navštívia botanickú záhradu,“ informoval riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

Významnou súčasťou projektu bola okrem samotnej bylinkovej záhrady aj výstavba novej 13 metrov dlhej oceľovej pergoly na popínavé rastliny a rekonštrukcia kamenného oporného múrika v dĺžke 60 metrov. „Botanická záhrada UPJŠ je trvalou súčasťou mesta Košice, ktorú sa oplatí vidieť či už ide o obyvateľov, alebo návštevníkov mesta. Za posledný rok v jej areáli pribudla nová kaviareň Botanicafé či moderné návštevnícke centrum. Počas celého roka ponúkame návštevníkom atraktívny program v podobe rôznych expozícií,  hudobných koncertov a výtvarných výstav. Robíme všetko pre to, aby bola botanická záhrada príjemným miestom, kde sa návštevníci opakovane vracajú,“  uzavrel rektor UPJŠ v Košiciach Pavol Sovák. 

Počas prázdninových mesiacov je botanická záhrada sprístupnená verejnosti denne, vonkajší areál v čase 9.00 – 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.

Mgr. Laura Hoľanová, tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach

V prípade záujmu o podrobnejšie informácie kontaktujte:

RNDr. Andrea Fridmanová, PhD.

E-mail: andrea.fridmanova@upjs.sk

Tel.: +421 55 234 1672

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore