Tlačové správy

Žiarivý talent Alexandra Dovgan v Košiciach!

Z berlínskeho Konzerthausu mieri do košického Domu umenia. Svetová klaviristka najmladšej generácie Alexandra Dovgan spolu s orchestrom ŠFK zahrá Schumannov Klavírny koncert inšpirovaný milovanou osobou. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmóniou naštuduje aj Symfóniu č. 4 od Anton Brucknera. Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

Alexandra Dovgan

Má len 16 rokov, no jej talent poslucháčov strhne a očarí. „Klaviristka Alexandra Dovgan sa sotva môže nazývať zázračným dieťaťom, pretože hoci ide o zázrak, nie je to hra dieťaťa. To, čo človek počuje, je výkon dospelého jedinca a Osobnosti… Talent Alexandry Dovgan je výnimočne harmonický. Jej hra je úprimná a sústredená. Predpovedám jej veľkú budúcnosť,“ povedal Grigorij Sokolov, svetoznámy klavírny virtuóz. V umení Alexandry Dovgan nebadať znaky predvádzania sa, jej hra je poctivá a koncentrovaná. Poslucháč objaví pôsobivé sústredenie spojené s čistotou výrazu a tvorivou fantáziou. Alexandra Dovgan už koncertovala s Berlínskou filharmóniou, v parížskom Théâtre des Champs-Élysées či v Konzerthaus Wien. Je víťazkou významných medzinárodných súťaží. Na koncerte so Štátnou filharmóniou Košice uvedie romantickými emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester od Roberta Schumanna.

Klaviristka Alexandra Dovgan       Foto: Irina Schymchak

Schumann a Bruckner – Vek romantiky a rytierstva

Dirigent Eugene Tzigane sa do Košíc vracia po úspešnej spolupráci s orchestrom ŠFK. Jeho charizma a entuziazmus dokážu nadchnúť orchester k veľkým výkonom. Aktuálne pôsobí ako šéfdirigent a umelecký riaditeľ Kuopio Symphony orchestera vo Fínsku. Na spoločný koncert pozýva Eugene Tzigane slovami:

„Robert Schumann a Anton Bruckner boli idealisti, ktorí verili v transcendentálnu a transformačnú silu hudby. V niektorých ohľadoch však boli protikladmi. Schumann bol najlepší v krátkych klavírnych dielach s programovými alebo naratívnymi prvkami. Naproti tomu bol Bruckner majstrom veľkých symfonických foriem, ktoré sa vyhýbali akejkoľvek myšlienke mimohudobného spojenia. Je teda fascinujúce, že v krásnom programe nášho koncertu máme dvoch skladateľov, ktorí však robia to, čo bežne nerobia. A teda Schumanna, ktorý napísal jeden z najväčších klavírnych koncertov vo svojom repertoári, a Brucknera, ktorý symfóniu zakladá na programovej téme rytierstva. Predstavte si rytierov v žiarivej zbroji a kráľovské poľovačky v tajomných tmavých lesoch. A tak vás pozývame, aby ste sa k nám pripojili na hudobnú cestu cez emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester Roberta Schumanna až po fantastické sny o rytierstve v Symfónii č. 4 od Antona Brucknera.“

ŠfK & dirigent Eugene Tzigane               Foto: Dávid Hanko

Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore