Tlačové správy

FOLK FASHION SHOW – Ľudová výšivka (ne)tradične

Kvetná nedeľa v našom kaštieli bude vyfarbená žiarivými farbami folklóru…

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, si pripravilo v znamení ETNO roka netradičnú Kvetnú nedeľu v podobe módnej prehliadky Folk Fashion Show. Pani návrhárka Mária Nadzamová nám výberom zo svojej tvorby predstaví tradičné ľudové výšivky tradične i netradične: Pracujem so slovenskými krojmi a folkloristami, ktorí majú vo svojich srdciach lásku k slovenskému folklóru. Chceme vám predstaviť krásu slovenských výšiviek. Pravidelne sme pri prezeraní a skúšaní krojov a jednotlivých folklórnych odevov dostávali otázku: ´Prečo sa to už nenosí bežne v živote?´

Vnuklo to myšlienku, ako jednotlivé výšivky aplikovať do strihov šiat na bežné denné i slávnostné nosenie. Stále sa posúvame k vypracovaniam náročnejších výšiviek. Čerpáme zo starých zabudnutých košieľ a blúzok, ktoré boli objavené v starých truhliciach našich predkov a starých rodičov. Pracujeme s výšivkami z rôznych regiónov a jednotlivé vzory sme doplnili farbami, strihmi, plisom, čipkou a madeirou, ktoré sa vo folklóre bežne používajú. Zároveň chceme poukázať aj na jednotlivé materiály v strihoch folklórnych odevov a ich kombináciu v bežnom používaní.

Jednotlivé modely predstavíme s folkloristami zo súboru FS Vranovčan, ktorí vlastne spustili a odštartovali našu výrobu krojov na ich jednotlivé vystúpenia a ktorí doplnia túto prehliadku svojou tvorbou. Takže diváci sa budú môcť tešiť aj na zážitok zo sprievodného programu. Keďže celý život prichádzam do kontaktu s folklórom, ktorý veľmi milujem, chcem vám jeho krásu ukázať v bežnom živote.“ 

Táto jedinečná Folk Fashion Show sa uskutoční 24. marca 202415:00 hod. Diváci si v prípade záujmu budú môcť prezentované modely aj zakúpiť.

„Podľa nastavenej koncepcie nášho múzea sa rok 2024 nesie v znamení tzv. ETNO roka. V rámci neho sme pripravili výstavu Svadobná biela…príbehy šiat a pokračujeme ďalšími pripravovanými výstavami, podujatiami, prednáškami či vzdelávacími aktivitami. Sme radi, že práve v ETNO roku sa nám podarí oživiť tradičnú Kvetnú nedeľu netradičnou módnou prehliadkou s názvom Folk Fashion Show, ktorá priblíži zúčastneným divákom tvorbu p. Márie Nadzamovej, ktorá sa okrem výroby tradičných krojov venuje aj návrhárstvu, kde aplikuje tradičnú výšivku na moderné oblečenie či šaty,“ uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

Vstupenky sú v obmedzenom počte a je možné ich zakúpiť len v predpredaji, priamo v našom múzeu, prípadne mailom na muzeumlektorky@gmail.com, najneskôr do 17.3.2024.

Pre viac informácií nás kontaktujte na telefónnom čísle 0905 212 621, sledujte našu stránku www.muzeumtrebisov.sk alebo našu facebookovú stránku Múzeum Trebišov – Kaštieľ Andrássyovcov.

Kontaktná osoba:

Mgr. Darina Majovská

Email: majovska.darina@muzeumtrebisov.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore