Tlačové správy

Gotická cesta ožije hudbou

Okná letohrádku žiarili do tmy a rinuli sa z nich krásne tóny klavíra, huslí i harfy. Po chvíli hudba utíchla, zaznel potlesk a onedlho zaštrngali čaše s vínom. Aj takto mohlo kedysi vyzerať hudobné soiré v altánku Dardanely u grófa Mariássyho v markušovskom kaštieli.

Ars Antiqua Europae In Via Gothica je podujatie, ktoré napĺňa ideu objavovania a oživovania historickej hudby a jej sprostredkovanie a priblíženie súčasnému poslucháčovi. Už druhý rok sa realizuje ako Top podujatie programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Slávnostné otvorenie medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste je pripravené v evanjelickom kostole v Štítniku v piatok 19. septembra o 18.00. Staré piesne a tance z Gemera zaznejú v podaní súboru pre starú hudbu SOLAMENTE NATURALI. V sobotu rozozvučia Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí Podvečerné tóny flauty a harfy v interpretácii Vámosi-Nagy Zsuzsany a Szilágyi-Kinga Katinky z Maďarska. „Večerný koncert v rožňavskej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie bude z novinky tohoročného festivalu, z cyklu Mladí a nepoznaní, ktorý chce poslucháčom i odbornej verejnosti predstaviť mladých interpretov, ktorých talent a majstrovstvo si zaslúžia pozornosť. V Rožňave sa predstavia domáce talenty – speváčka Nikoleta Vodová a huslista Kristián Krištóf. Tóny baroka v štýle Adventure strings predvedie sláčikové kvarteto Adventure strings,“ prezrádza Mgr. Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

V nedeľu koncerty festivalu pozývajú na krásne miesta Gotickej cesty. Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Dedinkách ponúkne Hudobné lahôdky starých majstrov, ktoré pripravil komorný súbor Ad Libitum. Gotický kostol sv. Jána Krstiteľa v Lipovníku bude miestom prezentácie ďalšieho mladého a neznámeho hudobníka, trubkára Andreja Korsinszkého, ale odznejú tu aj Drobnosti majstrov organového umenia v podaní Vladimíra Kopáčika a zaznie aj klavír a viola srbskej dvojice Vladimír Turčan a Marina Mikiťova. V Dobšinej bude účinkovať spevácky zbor Miskolci Cardinal Mindszenty Kórus v evanjelickom kostole Svätej Trojice. V jeho podaní si návštevníci vypočujú Perly renesančnej hudby. V ranogotickom kostole v Čečejovciach sa predstaví ďalší domáci talent Nadja Eližerová hrou na zobcovú flautu a poľské lutnové duo Luteduo zavedie poslucháčov svojou hrou do obdobia baroka. Nedeľu ukončí koncert v kaštieli v Markušovciach, ktorý bude patriť ďalšiemu talentu, gitaristovi Timotejovi Závackému a In Music Veritas v podaní srbských umelcov. Slávnostný záver festivalu sa už tradične uskutoční v kaštieli v Betliari. Tento ročník ukončí Mužské vokálne kvarteto 4G z Rožňavy a La Scena Barocca interpretovaná českým komorným súborom Victoria Ensemble.

Festival historickej hudby bude obohatený aj o ďalšiu turistickú ponuku na Gotickej ceste. „Počas konania podujatia poskytne Múzeum – kaštieľ Betliar zľavu na vstupnom. Dospelý návštevník zaplatí 4 EUR a dieťa len 2 EUR. Múzeum Spiša v kaštieli v Markušovciach a Banícke múzeum v Rožňave tiež príjemne prekvapia. Do ich expozícií sa za cenu jednej vstupenky dostanú dvaja návštevníci,“ dopĺňa informácie JUDr. Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Kultúrneho centra KSK. Okrem toho rožňavská reštaurácia Tri ruže ponúka 10-percentnú zľavu na konzumnom, penzión Calisto v Dobšinej bude mať 15 % zľavu na vstup do wellnes a penzión Konský dvor má pripravenú zľavu 10 % na wellnes aj ubytovanie. Zľavový leták bude k dispozícii na koncertoch.

Hlavným organizátorom podujatia je Gemerské osvetové stredisko. Je to kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Jej územnou pôsobnosťou je okres Rožňava. Poslaním strediska je poskytovanie poradenských a metodických služieb realizátorom kultúrno-osvetovej činnosti, organizovanie tvorivých aktivít v jednotlivých odboroch a žánroch záujmovej umeleckej činnosti s cieľom zvyšovania úrovne spôsobilosti profesionálnych pracovníkov aj dobrovoľníkov. Viac o činnosti a aktivitách tejto kultúrnej inštitúcie sa dozviete na ich webovej stránke www.gos.sk.

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na 3 tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v jednotlivých obciach a mestách Košického kraja tak vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávať nielen historické témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúkame.

Viac na www.terraincognita.sk

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore