Tlačové správy

Literárne stredy s jubilantkou

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach si 28. októbra 2014 na Malej Scéne Štátneho divadla za účasti pozvaných hostí slávnostne pripomenie 90-té výročie založenia. Tým sa ale oslavy ani zďaleka nekončia. Pre svojich čitateľov, priaznivcov a návštevníkov pripravuje mnoho ďalších podujatí. Napríklad do konca roka každú stredu podvečer ponúkne stretnutie so zaujímavým spisovateľom.

To najbližšie sa bude konať 29. októbra 2014 o 16:30 hod. v centrálnej požičovni (Hviezdoslavova 5), kedy privíta rakúskeho spisovateľa českého pôvodu Antonína Polácha, ktorý predstaví svoju knihu Ať zemře král. O týždeň neskôr 5. novembra 2014 o 16:30 ho. si na tom istom mieste budú môcť účastníci pobesedovať s víťazom literárnej súťaže Anasoft litera 2013 Viťom Staviarskym. Streda 12. novembra 2014 a 16:30 /Hviezdoslavova 5/ bude patriť Tretiemu večeru nepokoja, literárno-hudobnému podujatiu z cyklu Štyri večery nepokoja, na ktorom sa v príjemnom rozhovore stretnú vždy dvaja súčasní slovenskí autori. Tentoraz to bude poetka Júlia Čurillová a básnik Erik Ondrejíčka. 19. novembra o 16:30 hod. /Hviezdoslavova 5/ čaká na všetkých prezentácia dlho očakávaného románu Petra Juščáka … a nezabudni na labute!. Ide o nevšedný povojnový príbeh napísaný podľa skutočných udalostí, zachytávajúci osudy žien v ruských lágroch. Posledná streda v mesiaci november /26.11.2014, o 16:30 Hviezdoslavova 5/ bude vyhradená psychologičke, spisovateľke a matke vrchného pražského rabína pani Zuzane Peterovej, ktorá príde z Prahy odprezentovať najnovšiu knihy Proč pláčeš, duše.

K tematike gulagov sa knižnica vráti aj 3. decembra 2014 o 16:30 hod. /hudobné oddelenie/ vďaka autorovi Leontínovi Dohovičovi, ktorý uvedie do života svoju knihu Kronika života politického väzňa číslo 2A424. Táto spomienková kniha opisuje autorov aktívny nesúhlas s komunistickým režimom na Ukrajine a jeho zážitky z väzení a pracovných táborov. Séria stredajších podujatí vyvrcholí zároveň s posledným „večerom nepokoja“ a jeho hosťami Jánom Mičuchom a Jiřím Trávničkom. Ten sa uskutoční 10. decembra 2014 o 16:30 v centrálnej požičovni /Hviezdoslavova 5/.

Okrem takýchto darčekov vo forme literárnych akcií má Verejná knižnica Jána Bocatia v zálohe aj ďalšie. V týždni od 28. do 31. októbra 2014 odpustí poplatky za upomienky  pre čitateľov, ktorí zabudli v stanovenej lehote vrátiť knihy. Navyše každý nový čitateľ dostane pri zápise milú pozornosť vo forme reklamných predmetov knižnice.

V najbližšom období knižnica samozrejme nezaostane v organizovaní tradičných a medzi verejnosťou už dostatočne rezonujúcich podujatí. Z nich vyberáme napríklad členskú výstavu košického Fotoklubu NOVA, ktorú bude možné vzhliadnuť vo FotoGalérii NOVA od 30. októbra do 27. novembra 2014. Hudobno-literárne popoludnie Už vím, co číst a poslouchat bude 6. novembra 2014 o 16:00 /Hlavná 48/ venované Mozartovi a jeho vzťahu k Prahe. Okrem knižnice oslavuje tento rok výročie založenia, konkrétne 20. rokov, aj Dejepisný spolok. Túto skutočnosť si spolu pripomenú 11. novembra 2014 o 16:00 na regionálnom oddelení /Hlavná 48/.

Okrem toho sa vo FotoGalérii NOVA 1.decembra 2014 predstaví  jubilujúci fotograf Alexander Jiroušek netradičnou výstavou, na akú nie sme zvyknutí.

Verejná knižnica Jána Bocatia zavŕši šnúru podujatí pre verejnosť 8. decembra 2014 o 16:30 hod. /Hviezdoslavova 5/ podujatím z cyklu Rendez-vous s poéziou. Tentoraz zaznejú verše židovskej poézie od autorov, ktorí sa narodili na Slovensku, ale žijú v zahraničí.  Erika Blumgrundova, Ján Karšai, Pavel Schwarz, Rachel Ošerov  …

Vstup na všetky podujatia je voľný.

Tak ako bola Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach príjemným a nenahraditeľným sprievodcom kultúrnym a literárnym svetom doterajších 90 rokov, má pri takomto tempe realizácií rôznych zaujímavých aktivít už teraz úspešne „našliapnuté“ na ďalšiu deväťdesiatku.

 

Kontakty:

  • PhDr. Klára Kernerová, riaditeľka       kernerova@vkjb.sk, 0905 910 448
  • Mgr. Alena Zavocka       alena.zavocka@vkjb.sk, 055/622 32 91

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore