Tlačové správy

Biela noc prinesie 34 umeleckých projektov z 9-tich krajín, 53 kíl tekutého lepidla a jednu plávajúcu chalúpku

Biela noc – najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia rozžiari Košice už po šiestykrát. Návštevníci môžu opäť zažiť netradičnú umeleckú prechádzku mestom plnú zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane festivalovú mapku, ktorá ho prevedie rôznymi umeleckými zastávkami: vizuálne atraktívnymi inštaláciami, koncertami, filmami, rozličnými divadelnými predstaveniami, tancom, živou performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému aj tento rok spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanicu, jazierko, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory, galérie a rôzne ľuďom bežne v noci neprístupné miesta.

Košická Biela noc 2015 v číslach

60 000 návštevníkov, 34 umeleckých projektov v centre mesta, 9 krajín, 1 svetelná dizajnérka z Austrálie, 1 720 kusov zväčšenej trávy, 5 monumentálnych zajacov, 1 public jukebox, 150 blikajúcich neónov, 1 interaktívna akrobacia, 1 chalúpka na jazere, 50 svetelných bežcov, 64 zvukových jamiek, 53 kíl tekutého lepidla, 1 svetelná harfa, 3 200 klincov, 250 kg piesku, 1 500 m3 prázdna, 100 kultúrnych mediátorov, 140 vizuálnych umelcov, performerov a hudobníkov, 16 umeleckých žánrov, 5 európskych premiér… 1 Biela noc a milión zážitkov.

Novinky v mape a tematické trasy

Oproti minulým ročníkom, tohtoročná mapa Bielej noci prináša zopár noviniek. Stanovištia sú pre uľahčenie výberu diel zaznačené rozličnými ikonami. Tzv. headlineri festivalu sú znázornení hviezdičkou, divadelné, hudobné či tanečné predstavenia, ktoré sa konajú v presných časoch, sú označené krúžkom. Naopak, zastávky s charakterom výstavy, ktoré si môžete pozrieť aj po Bielej noci, sú vo štvorci. Slzičky znázorňujú inštalácie, ktoré sa dajú navštíviť len počas trvania Bielej noci, a teda od 19:00 do 02:00 hod. Návštevník si tak môže ľahšie zostaviť vlastnú trasu podľa svojich preferencií.

Po prvýkrát organizátori vypracovali odporúčané trasy. Trasa We are family! ponúka diela, z ktorých bude mať zážitok celá rodina; na trase Play! sa dá zažiť ten správny mix zábavy, hry a určite si ju užijú partie mladých ľudí chtivých po interaktívnych dielach; tretia trasa s názvom True lovers of contemporary art je určená pre náročnejšieho diváka, ktorý je na súčasné umenie zvyknutý a obľubuje nielen vizualitu, ale aj koncept. Tento rok informačné panely pri každom stanovišti nebudú. Organizátori sa rozhodli uprednostniť on-line informácie o všetkých umelcoch a dielach na webovej stránke festivalu v dvoch jazykoch. Do mapy ale pribudnú krátke textové pozvánky ku každému dielu, ktoré majú návštevníka správne naladiť a uľahčiť mu výber diel do jeho vlastnej trasy.

Biela noc podporuje slovenský dizajn a lokálne produkty

Okrem mapy a už tradičných dobrovoľníkov, tzv. kultúrnych mediátorov, pribudnú na trase 4 infopointy, kde si návštevníci budú môcť prísť nielen po mapy, ale aj po cenné informácie a ktoré budú sídlom verejnej zbierky na podporu festivalu. Návštevníci budú môcť za príspevok získať napríklad limitovanú edíciu dizajnových tričiek od Michaely Chmelíčkovej s obľúbenými budovami Košíc (Kunsthalle, Tabačka Kulturfabrik, drevenice na paneláku od Tomáša Džadoňa a jeden špeciálny mix ikonických budov Košíc). V spolupráci s bratmi Oprendekovcami, ktorí vyrábajú obľúbený apple cider Opre’, organizátori pripravili jeho špeciálnu limitovanú edíciu s dizajnom Bielej noci 2015, ktorá bude takisto súčasťou festivalových infopointov (pred Urbanovou vežou, pred Tescom, vo dvore na Strojárenskej ulici ako aj v Mestskom parku pri Kunsthalle).

Traja návštevníci Bielej noci poletia do Amsterdamu

Biela noc, o. z. v spolupráci s VÚB BANKOU vyhlasuje atraktívnu súťaž o najlepšiu fotku Bielej noci 2015. Výhercov v troch kategóriách vyšlú na prestížny festival svetla v Amsterdame. Hľádajú sa 3 najkrajšie festivalové fotky v kategóriách:

  1. naj fotka Biela noc Košice 2015
  2. naj fotka Biela noc Bratsilava 2015
  3. naj Instagram fotka Biela noc 2015 s hashtagmi: #bielanoc a #vubbanka

Presné pravidlá suťaže budú zverejnené na stránke www.bielanoc.sk.

Biela noc prichádza na sídlisko

Košičanom známa umelkyňa Elise Morin s francúzskym arcihtektom a dizajnérom Florentom Albinetom prinesú na Slovensko svoj najnovší projekt Walden Raft, polopriehľadnú plávajúcu chalúpku. Po prvýkrát tak Biela noc prichádza na obľúbené sídlisko Nad jazerom, kde chalúpku uvidíte medzi 1. a 7. októbrom v dennej a nočnej atmosfére. Chalúpku budete môcť navštíviť v špeciálnych časoch, odvezú vás k nej loďkou v týchto termínoch 1. – 2. 10. od 16:00 do 19:00 hod., 3. – 4. 10. od 12:00 – 19:00 hod., 5. – 7. 10 od 16:00 do 19:00 hod. V plávajúcej chalúpke si môžete oddýchnuť, porozmýšľať, nabrať energiu a rozjímať.

Viac informácií na www.bielanoc.sk; Facebook: Biela noc.

Biela noc Košice: sobota 3. 10. 2015, 19:00 – 02:00 hod., Vstup voľný.

Pre viac informácií kontaktujte:

Zuzana Pacáková, umelecká riaditeľka

zuzana@bielanoc.sk, 0905 659 356

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore