Tlačové správy

V košickom Bábkovom divadle dobrodružná výprava za strateným snehuliakom

V repertoári Bábkového divadla v Košiciach už dlhšiu dobu absentovala zimná rozprávka, ktorá by detského diváka preniesla do krajiny plnej snehu, ľadu, snehuliakov, či snežných bytostí. Dramaturgia divadla preto oslovila autora a režiséra Petra Palika, ktorý s inscenačným tímom pripravil novú bábkovú hru Hľadá sa snehuliak! Autor Peter Palik sa pri tvorbe bábkovej rozprávky voľne inšpiroval knihou Jána Uličianskeho Snehuliacke ostrovy (1990), v ktorej autor literatúry pre deti a mládež s humorom a nadsázkou predstavil život snehuliakov so všetkými strasťami i radosťami.

Peter Palik vo svojej bábkovej hre vykresľuje cestu plnú dobrodružstiev za strateným snehuliakom. Hlavnou hrdinkou príbehu je malá tuláčka Boni, ktorá si postaví snehuliaka, aby jej bolo veselšie a mala sa s kým porozprávať. Stvorila ho zo špinavého snehu a preto mu prischla prezývka Špinuliak. Jedného dňa však snehuliak nečakane zmizne. Boni sa rozhodne svojho kamaráta vypátrať a zalarmuje preto všetkých svojich tuláckych kamarátov, s ktorými sa vyberie na dobrodružnú cestu. Tuláci predpokladajú, že sa snehuliak odplavil na ľadovej kryhe až do mora, preto prehovoria starého námorného kapitána, aby viedol ich výpravu. Tak sa priatelia tuláci na čele s kapitánom Vykukom a malou Boni vydajú na strastiplnú púť Severným ľadovým oceánom, aby našli malého Špinuliaka.

Naši hrdinovia zažijú na svojej plavbe množstvo nebezpečných a dobrodružných príhod. Dostanú sa na ostrov strašných snehožrútov, kde sa budú báť o svoj život, spoznajú cisára Ľadovíta – XIV., pobudnú v snežnom meste Mrazivostok a zastavia sa aj u snežného muža.

Fabula príbehu je napísaná dômyselne: diváka drží v neustálom napätí a detské publikum po celý čas drží prsty našim hrdinom až do šťastného konca. Dialógy hry autor popretkával humorom a slovnými hračkami, ktoré vyčarujú úsmev na tvári nielen detského, ale aj dospelého diváka. Na prvý pohľad zaujme netradičná scéna, scénické prvky a bábky vyrobené z rôznych recyklovateľných materiálov. Peter Palik vložil do inscenácie ekologické posolstvo o dôležitosti ochrany životného prostredia, ktoré má za cieľ vštepiť deťom od útleho veku lásku a úctu k prírode.

V inscenácii uvidíte členov umeleckého súboru Bábkového divadla v Košiciach: Eriku Orgován Molnárovú, Janu Štafurovú, Juraja Fotula, Miroslava Kolbašského a Petra Creeka Orgována. Režisérov tvorivý tím tvorí scénografka Lenka Kadlečíková a autor scénickej hudby Martin Geišberg. Bábková rozprávka Hľadá sa snehuliak! je vhodná pre deti od 5 rokov. Bábkové divadlo v Košiciach uvedie výpravu za strateným snehuliakom ako svoju 206. premiéru dňa 16. februára 2018 o 19:00 hod. v bábkovej sále na Alžbetinej 38 v Košiciach. Druhá premiéra je na programe 18. februára 2018 o 16:30.

Mgr. Martin Konečný, PhD., manažér

E-mail: konecnybdke@gmail.com

Web: www.bdke.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore