Tlačové správy

Výstava o živote bocianov vo Verejnej knižnici J. Bocatia

Na zaujímavú výstavu fotografií Zo života bocianov pozýva Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach. Unikátne zábery vytvoril profesor Štefan Vilček, vedecký pracovník Ústavu epizootológie a preventívnej veterinárskej medicíny Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Hoci sa profesionálne zameriava na molekulovo-genetický výskum vírusov infikujúcich zvieratá, jeho veľkou vášňou je cestovanie a fotografovanie prírody. Už niekoľko rokov sa aktívne venuje najmä fotografovaniu vtáctva.
Výstava je otvorená od štvrtku 19. apríla od 16,30 hod. v centrálnej požičovni knižnice na Hviezdoslavovej 5 a potrvá do 22. mája.
Bociany biele (Ciconia ciconia) prilietajú na Slovensko každú jar z Afriky, aby tu vychovali svoje potomstvo a potom, na jeseň, opäť odlietajú späť do Afriky. Keďže je ich životný cyklus čiastočne prepojený s ľudskou činnosťou, hniezdia spravidla v blízkosti ľudských obydlí. Preto neprekvapuje, že prenikli aj do kultúrneho povedomia ľudí. Bociany figurujú v poverách, pranostikách i rozprávkach. Sú im pripisované kladné vlastnosti, často sú príkladom vzorného partnerského spolužitia a starostlivosti o potomkov. Bociany sa objavujú aj v geografických názvoch, v erboch ich má niekoľko obcí.
„Začiatky môjho fotografovania bocianov boli inšpirované zážitkami z detstva na dedine. Eufónia tvorená klepotom bocianích zobákov sa rozliehala priestorom a nespochybniteľne signalizovala každoročne sa opakujúci nástup jari. Často som s úžasom pozoroval, ako sa bociany vznešene kĺzali po oblohe, pristávali na svojich mohutných hniezdach, alebo sa pomaly, majestátne, prechádzali zelenými lúkami, či zoranými poľami a hľadali potravu“, spomína na svoje prvé kontakty s bocianmi profesor Štefan Vilček.
Neskôr začal ako nadšený fotograf dokumentovať život bocianov cez teleobjektív fotoaparátu. Za vhodnými bocianími motívmi cestoval najmä po východnom Slovensku (Zemplínske Hradište, Buzica, dediny pod Duklou a inde). Viaceré fotografické výlety smerovali aj do rakúskeho Marcheggu, kde bociany hniezdia na stromoch. Po troch hniezdnych sezónach vznikla zbierka fotografií, zachytávajúca prílet bocianov, stavbu a opravu hniezd, zakladanie rodín, starostlivosť o mláďatá, kŕmenie, rast a prvé vzlety mladých bocianov. Profesor Vilček zaznamenal aj ich zhromažďovanie a odlet do Afriky. Vystavené fotografie dokumentujú život bocianov a jeho fázy, pričom vnímavý fotograf im dal aj umelecký rámec v kontexte prírodných úkazov z ich bezprostredného životného prostredia.

Kontakt: Mgr. Erika Švedová, VKJB, svedova@vkjb.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore