Tlačové správy

Jiří David: Esse quam videri/Radšej byť, ako vyzerať

  • Kunsthalle/Hala umenia
  • 12. júla 2018 – 2. septembra 2018
  • Organizátor výstavy: K13 – Košické kultúrne centrá
  • Kurátor: Michal Murin

Kľúčová socha, ktorá je zhotovená z viac ako 85-tisíc kľúčov FAB, sa týči v parku na Moyzesovej ulici do výšky siedmich metrov. Autor zoskupil kľúče do zvláštnych tvarov, ktoré vytvárajú slovo Revoluce. Skulptúra váži jednu tonu a ďalších osem podstavec. Symbol Nežnej revolúcie pre Košice vytvoril český umelec Jiří David. Jeho dielo je od roku 2013 pevnou súčasťou koloritu mesta a s jeho ďalšími sa budú môcť Košičania zoznámiť onedlho na výstave s názvom Esse quam videri/Radšej byť, ako vyzerať, ktorá bude v Kunsthalle/Hale umenia sprístupnená od 12. júla do 2. septembra 2018.

Je to pilotná výstava v meste Košice, ktoré sa ako prvé na Slovensku stalo súčasťou prestížneho klubu – Siete kreatívnych miest UNESCO (UNESCO Creative Cities Network). Košice vlani získali status kreatívneho mesta so zameraním na mediálne umenie a zaradili sa tak medzi 180 miest v 72 krajinách sveta.

Jiří David (1957) vstúpil na umeleckú scénu v druhej polovici 80. rokov ako spoluzakladateľ dnes už legendárnej skupiny umelcov Tvrdohlaví, ktorá rozvírila vody umeleckej normalizačnej tvorby. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti súčasnej českej umeleckej scény. Jeho tvorba má konceptuálny charakter a prejavuje sa v rôznych umeleckých formách – od malieb, objektov, inštalácií až k fotografii a videu.

Je autorom dnes už ikonických diel. Okrem Kľúčovej sochy sú to aj Srdce na hrade, Skryté podoby či Bez súcitu. Srdce sa stalo snáď najznámejším umeleckým artefaktom v Českej republike, vzbudilo veľké vášne a sám autor ho nazval „lakmusovým papierikom citu pre a proti v spoločnosti“. Česko a Slovensko zastupoval v roku 2015 na prestížnej výstave Benátske bienále v Benátkach.

„Súčasný výstavný projekt Jiřího Davida pre Kunsthalle v Košiciach sa zameriava prevažne na jeho videotvorbu a niekoľko cyklov fotografií. Autor bude prezentovať niekoľkoročný prierez týchto prác s dominantnou veľkoformátovou projekciou jeho posledného videa Otsefinam. Obsahovo sa diela väčšinou viažu k istej intimite výpovede. Namiesto reprezentácie v dielach jednoznačne dominuje diferencia. Význam diela nie je daný tým, čo zobrazuje, ale jeho vzťahom k ostatným artefaktom a postaveniam v rámci kontextu. Pre Davida je však okrem diferencie príznačná tiež transgresia, pretože jeho dielo okamžite daný kontext prekračuje, spochybňuje a „hreší proti nemu“, približuje výstavu kurátor Michal Murin. Ako dodáva, forma diel nepopisuje, nerozpráva lineárny príbeh, napriek tomu ctí vlastné obrazové hierarchické usporiadanie. Zároveň však vytvára priestor pre tušené, a predsa dávno zabudnuté…

Jiří David k výstave povedal: Každý myšlienkový prúd, ktorý zostáva bez sebareflexie, sa stáva ideológiou. … slovo / text / komentár / pojem / esej / prehlásenie / citácia / heslo / reklama / formulár / žiadosť / overenie / spoveď / schéma / vzor / znak /škvrna / kresba / obraz …“

Český umelec Jiří David sa narodil v Rumburku. Študoval na Akadémii výtvarného umenia v Prahe, kde tiež vyučoval. Od roku 2004 je vedúcim intermediálneho a konceptuálneho ateliéru Vysokej školy umeleckej a priemyselnej v Prahe.

Vernisáž: 12. 7. 2018 o 17:00 hod., Kunsthalle/Hala umenia Košice

 K13 – Košické kultúrne centrá

 

Kontakt pre médiá:

Martin Dani, K13 – Košické kultúrne centrá

E-mail: martin.dani@k13.sk, tel.: 0903 713 053

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore