Aktuality

Výzva Asociácie vydavateľov tlače a Slovenského syndikátu novinárov

Asociácia vydavateľov tlače spolu so Slovenským syndikátom novinárov podporujú nový kompromisný návrh smernice o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Osobitne trváme na zachovaní článkov 11 a 13, ktoré garantujú vydavateľom a novinárom férový podiel na príjmoch z online šírenia ich obsahu. Zastávame názor, že platformy ako napríklad Google a Facebook využívajú tento obsah na komerčné účely a nie je spravodlivé, ak neplatia vydavateľom a novinárom nič za ich prácu a nasadenie.
Pripájame sa tiež k výzve vojnového spravodajcu AFP Sammyho Ketza, ktorý napísal: „Ide o prežitie nezávislých médií v Európe, novinári nemôžu pracovať pre Google a spol. zadarmo.“ V demokratickej spoločnosti musia byť malí aj veľkí vydavatelia schopní vlastnou činnosťou zarobiť toľko, aby mohli zaplatiť kvalitných novinárov tvoriacich overený obsah, ktorý je protiváhou ku konšpirátorskému žurnalizmu.
Týmto zároveň vyzývame poslancov v EP za Slovenskú republiku, aby podporili tento návrh smernice v hlasovaní dňa 12. septembra.

Asociácia vydavateľov tlače a Slovenský syndikát novinárov

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore