Tlačové správy

Vzdelávaco-zábavné podujatie Košice BookPark alebo Jesenné knižkohranie pre deti aj dospelých

OZ Čítajme si spolu, Knižnica pre mládež mesta Košice a Verejná knižnica Jána Bocatia v dňoch 27. až 30. septembra 2018 organizujú v areáli Kasárne/Kulturpark unikátne vzdelávaco-zábavné podujatie pod názvom Košice BookPark. Jeho podtitul hovorí, že ide o jesenné knižkohranie – podujatie totiž tvorivo prepája pôžitok a zábavu, ktorú knihy prinášajú detskému čitateľovi a zároveň vzdeláva rodičov a pedagógov v tom ako u detí vzbudzovať záujem o knižky od útleho veku. V sérii podujatí spojili sily dve mestské knižnice – Verejná knižnica Jána Bocatia a Knižnica pre mládež mesta Košice – spolu s občianskym združením Čítajme si spolu, ktoré sa venuje vzdelávaniu rodičov a pracovníkov s deťmi predškolského veku. Vzniklo tak štvordňové podujatie, počas ktorého budú paralelne prebiehať ​ akcie určené rôznym cieľovým skupinám ​ z radov laickej aj odbornej verejnosti, deťom aj rodičom. Na jednotlivých akciách vystúpia mnohí domáci i zahraniční hostia z oblasti knižnej tvorby, ktorí sa venujú práci s deťmi. Ide o autorov detských kníh, ilustrátorov, psychológov, pedagógov, a pod. Medzi nimi sa objaví aj český autor detských kníh a ilustrátor Petr Horáček, ktorý žije a tvorí v Londýne, či Ragnheiður Gestsdóttir, islandská autorka a ilustrátorka, kunsthistorička a zároveň aj členka islandskej sekcie IBBY. Účasť na sprievodnom programe prisľúbili aj ​ významné košické inštitúcie​, napr. Slovenské technické múzeum, T-Systems športovo-zábavný areál, Bábkové divadlo a mnohé ďalšie.

Cieľom podujatia Košice BookPark​ je poskytnúť rodičom a pedagógom najaktuálnejšie informácie o vývine dieťaťa, o význame čítania, o prístupe k výchove a vzdelávaniu.  Osobitne rodičom je venovaný druhý ročník Konferencie (ne)obyčajných rodičov. Predstaví sa v ňom napr. detská psychologička Eva Reichelová, islandská autorka a ilustrátorka Ragnheiður Gestsdóttir, či vysokoškolská pedagogička Ľudmila Hrdináková, ktorá sa venuje výskumu v oblasti predčitateľskej gramotnosti. Účastníci zároveň absolvujú interaktívne workshopy s knihovníkmi, psychológmi, logopédmi a arteterapeutmi, aby si na vlastnej koži vyskúšali benefity hravého vzdelávania. Pedagógom MŠ a ZŠ je určená osobitná sekcia, nazvaná Krajina čitateľov. Je zameraná na to ako používať knihy v rámci vyučovania naprieč rozličnými predmetmi a ako oživovať školské knižnice. Semináre v nej povedie napríklad propagátor detského čítania Tibor Hujdič či členovia programu Teach for Slovakia.

Vďaka ôsmemu ročníku dvojdňového festivalu Číta celá rodina si na svoje prídu aj mladé rodiny s deťmi. Hlavný organizátor Knižnica pre mládež mesta Košice práve pre nich zostavila pestrý program s nejedným zaujímavým stretnutím. Chýbať nebudú obľúbené divadielka, tvorivé dielne a napríklad aj diskusia pre oteckov, či zážitkové čítania. Festival svojou prítomnosťou podporia osemnásti tvorcovia detskej knihy, ktorí navštívia osemnásť základných košických škôl, aby tam spolu so svojimi malými čitateľmi strávili príjemný školský deň plný kníh a čítania. Aktuálny ročník privíta spisovateľské osobnosti ako Petra Horáčka, Martu Hlušíkovú, Petru Nagyovú-Džerengovú, Silvestra Lavríka, manželov Raýmanovcov, Jozefa Puchalu, Toňu Revajovú, Juraja Šebestu, Valentína Šefčíka a ďalších.

Celé podujatie skvele dopĺňa výstava malých vydavateľov detskej knihy, na ktorom sa predstavia vydavateľstvá ako Artforum, Slniečkovo, Egreš a iné.

Košice BookPark finančne podporil Košický samosprávny kraj a kníhkupectvo Martinus. Festival Číta celá rodina sa uskutoční vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia. Všetky presnejšie informácie o tejto sérii podujatí je možné nájsť na stránke: www.kosicebookpark.sk

Kontakt:

Mgr. Viktória Marcinová, PhD., OZ Čítajme si spolu

mail: viki@citajmesispolu.sk,  telefón: 0949 043 059

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore