Tlačové správy

Košický kraj sa prezentuje na Dní majstrov ÚĽUV

„Zapleť sa s remeslom“ je témou tohtoročného mestského festivalu ľudovej kultúry a remesiel, ktorý je v odbornej a širokej verejnosti známy ako Dni majstrov ÚĽUV. Konať sa bude v Bratislave od 31. augusta do 1. septembra 2019.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) prináša už 29 rokov tento festival do Bratislavy, na ktorom sa v tomto roku predstaví súčasnú podobu tradičných remesiel viac ako sto výrobcov z celého Slovenska.  Posledný augustový  a prvý septembrový deň v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto bude patriť okrem „majstrov svojho remesla“  aj pestrej škále rôznych aktivít, ktoré sú späté s tradičnou ľudovou kultúrou.

Košický samosprávny kraj (KSK) je partnerom tohto renomovaného podujatia tradičných remesiel. „Našim zámerom je, okrem prezentácie samotného kraja,  oboznámiť verejnosť s aktivitami, ktoré sú zamerané na rozvoj ľudového remesla. Popri bohatom prírodnom a kultúrnom dedičstve predstavia naše kultúrne zariadenia napríklad Dom tradičnej kultúry Gemera, Remeselnícky inkubátor Gemer, ktorý je prvým v našom kraji, ale aj sociálny podnik Rejdovka s.r.o., ktorý je zameraný na šitie ľudového odevu. Vlastnou prezentáciou chceme prispieť aj k napĺňaniu memoranda, ktoré bolo podpísané v minulosti medzi ÚĽUV a KSK a v ktorom obe strany prejavili záujem o spoluprácu pri zachovaní a rozvoji kultúrneho dedičstva nášho kraja,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Nosnou témou prezentácie Košického samosprávneho kraja v rámci festivalu Dni majstrov ÚĽUV 2019 je, okrem predstavenia kraja, remeslo a remeselníctvo. V stánku KSK bude predstavená aj činnosť Združenia gemerských remeselníkov a Klubu paličkovanej čipky v Rožňave.

Okrem tejto prezentácie zabezpečil Košický samosprávny kraj vystúpenie Folklórneho súboru Hornád z Košíc v kultúrnom programe na hlavnej scéne na Hviezdoslavovom námestí v sobotu  31. augusta. Pripravená choreografia (Pozdišovce – čardáš zo Zemplína, Hranice – hudobno-tanečný blok) priblíži návštevníkom rezkú temperamentnú východniarsku atmosféru a tým, ktorí majú korene v  Košickom kraji, prinesie kúsok domova.

http://www.uluv.sk/sk/web/podujatia-a-novinky/dni-majstrov/dni-majstrov-2019/

http://www.uluv.sk/domain/flox/files/dni-majstrov/2019/program2019-sk-en.pdf

 

JUDr. Anna Činčárová, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

Email: anna.cincarova@vucke.sk

Tel: +421 918 766 004

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore