Tlačové správy

Môže počasie ovplyvňovať dejiny ľudstva?

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja pripravila v rámci Marca – mesiaca knihy pre širokú verejnosť v stredu 11.marca 2020 o 16:30 hod. stretnutie s významným slovenským meteorológom RNDr. Petrom Jurčovičom, ktorý vo svojom odbore nepochybne patrí k špičke.

RNDr. Peter Jurčovič absolvoval Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského na Katedre astronómie, geofyziky a meteorológie. Pracoval 17 rokov v predpovednej meteorologickej službe Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave. V roku 1995 založil prvú súkromnú meteorologickú firmu na Slovensku INFOMET. Pre verejnosť poriada besedy po celom Slovensku pre poslucháčov od základnej školy až po dôchodcov. Venuje sa aj literárnej činnosti.

Počasie nepozná hranice, počasie nemá prestávku. Presnú predpoveď počasia je možné spraviť len na desať dní dopredu, vyhliadkovo na dva týždne. Za posledné obdobie sme svedkami mnohých extrémov a to nielen u nás na Slovensku. Februárové satelitné snímky NASA z oblasti Eagle Island v Antarktíde zachytávajú šokujúce tempo roztápania ľadovej plochy v tejto oblasti. Medzi zábermi, ktoré vznikli v rozpätí desiatich dní, je neuveriteľný rozdiel. Extrém strieda extrém už kdekoľvek na Zemi.

RNDr. Peter Jurčovič sa venuje aj literárnej činnosti. „O počasie sa ľudia zaujímali od nepamäti. Vedeli ho predpovedať na základe svojich pozorovaní“ povedal známy meteorológ a pokračoval „Moja prvá kniha vyšla vo vydavateľstve Marenčin PT v roku 2011 pod názvom Najlepšie počasie v Bratislave. V roku 2019 vo vydavateľstve Ikar bola vydaná moja druhá kniha Slovenské pranostiky na celý rok – Múdrosti našich predkov, ktoré prežili stáročia“. Kniha významného slovenského meteorológa nielen spracúva, ale aj vysvetľuje vznik pranostík viažúcich sa k jednotlivým dňom roka. Autor navyše pripojil aj množstvo zaujímavostí o mimoriadnych prírodných javoch, výčinoch počasia a teplotných či zrážkových rekordoch nielen na území Slovenska.

Pozývame Vás na stretnutie s meteorológom RNDr. Petrom Jurčovičom v rámci Marca – mesiaca knihy v stredu 11. marca 2020 o 16:30 hod. do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3. Témou besedy  nebude len ako sa pripravuje predpoveď počasia, ale i o počasí a s ním spojené ľudové pranostiky, ktoré nám po sebe zachovali naši predkovia a ktoré stále pútajú našu pozornosť. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave

Kontakt:

www.kniznica-rv.sk      E-mail : kniznica@kniznica-rv.sk

Adresa : Lipová 3, 048 01 Rožňava

Tel. : 058/ 788 09 17

Zdroj:

https://svetevity.sk/zivotny-styl/1962616-meteorolog-peter-jurcovic-varuje-na-zaciatok-jula-si-dovolenku-neplanujte

https://www.topky.sk/cl/13/1863629/Sokujuce-FOTO-z-Antarktidy–Za-desat-dni-sa-tam-udiala-totalna-hroza

https://sarm.pluska.sk/celebrity/spickovy-slovensky-meteorolog-jurcovic-preco-neho-ludia-ulici-pokrikuju

https://www.martinus.sk/?uItem=487927

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore