Tlačové správy

Do konca roka sa môžete tešiť na viac ako 10 folklórnych festivalov v Košickom kraji

Tradičné folklórne festivaly budú v menšom počte realizované aj v tomto roku. Kultúrne centrá a osvetové strediská, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, sa postarajú o to, aby boli aktuálne ročníky plné zábavy, pohody a oddychu. Dbať sa bude na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení.

„Súčasťou každých letných prázdnin v našom kraji je aj ponuka folklórnych festivalov s dlhoročnou tradíciou. Mnohé z festivalov ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, preto sme radi, že župné kultúrne zariadenia zorganizujú niektoré z nich a spestria tak kultúrne leto v našom kraji. Do konca septembra sa návštevníci môžu tešiť na šesť festivalov v rôznych častiach košickej župy, do konca roka by k nim malo pribudnúť ďalších sedem. Samozrejme, budú podliehať epidemiologickým opatreniam, avšak, fanúšikovia folklóru nebudú ukrátení o prezentáciu tancov, spevov a tradícií z našich regiónov,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V auguste sa návštevníci môžu tešiť už v poradí na 52. ročník Abovských folklórnych slávností – Eurofolk. Uskutočnia sa 23. 8. 2020 v obci Skároš. Súčasťou programu bude okrem prezentácie folklórnych skupín z regiónu aj vystúpenie súboru Makovica zo Svidníka, návštevníci sa naučia tancovať karičku a tí najmenší sa môžu tešiť na tvorivé dielne. Organizátormi sú Kultúrne centrum Abova a obec Skároš.

Ak koncom leta zavítate do obce Veľká Ida, vychutnať si môžete Putovný festival Údolia Bodvy a Rudohoria, ktorý je na programe 29. 8. 2020. Návštevníci sa môžu zapojiť do slávnostného sprievodu a pripravené budú aj gastro ochutnávky regionálnych špecialít. Záver podujatia bude patriť folklórnemu galaprogramu. Festival organizuje Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria s obcou Veľká Ida.

19. ročník najväčšieho folklórneho festivalu Medzibodrožia, Medzibodrožský folklórny festival, privíta návštevníkov 30. 8. 2020 v obci Malý Horeš. Okrem tradičných remeselných dielničiek budú súčasťou programu aj tanečné a hudobné folklórne vystúpenia umeleckých skupín a jednotlivcov. Festival pripravuje Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia spolu s OV Csemadok a s obcou Malý Horeš.

Koniec septembra oživí 5. ročník festivalu Mulatos Romale v Kráľovskom Chlmci, ktorý aj v tomto roku predstaví temperament a pestrosť rómskej kultúry, a to  26. 9. 2020. Návštevníci sa môžu tešiť na divadelné vystúpenie žiakov ŠZŠ Kráľovský Chlmec a výstavu kresieb rómskych detí – „Farebný svet malých čiernych očí“. Nebude chýbať spev, tanec a hudba. Organizátormi podujatia sú Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia, Združenie Rómov mesta Kráľovský Chlmec a mesto Kráľovský Chlmec. Na organizácii podujatia sa podieľajú aj ďalšie kultúrne centrá a osvetové strediská Košického samosprávneho kraja.

Na programe sú aj dva menšie festivaly, ktoré sa uskutočnia v rovnakom termíne, a to 19. 9. 2020. Ich spoluorganizátorom je Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia. Deň sliviek v obci Malé Trakany predstaví využitie sliviek v gastronómii. Nebudú chýbať vystúpenia folklórnych súborov ani tradície spojené so spracovaním tohto lahodného ovocia. Kráľovská Bakchiáda v Kráľovskom Chlmci zas návštevníkom priblíži vinársku tradíciu aj legendy, ktoré sa viažu k okolitým vinohradníckym obciam.

Jeseň a zima nebudú na festivaly o nič chudobnejšie. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pozýva hneď na dve podujatia. Od 16. do 18. 10. 2020 sú všetci obdivovatelia jemného umenia paličkovanej čipky vítaní v Dome tradičnej kultúry Gemera na medzinárodnom festivale s názvom „Paličkovanie, csipkeverés, koronki“. Druhým podujatím je unikátny zimný festival Rok na Gemeri, ktorý prebehne od 18. do 21. 11. 2020.

Koniec roka bude patriť škole ľudového tanca a spevu. Deň nabitý folklórom s názvom „šicKE košicKE“ sa uskutoční 20. 11. 2020 Organizátormi podujatia sú Kultúrne centrum Údolia Bodvy a Rudohoria a členovia Platformy tradičnej ľudovej kultúry.

„Vlani festivaly organizované krajskými osvetovými strediskami a kultúrnymi centrami navštívilo vyše 82 000 návštevníkov. V tomto roku sa kvôli pandémii k podobnému číslu zrejme nepriblížime. Verím však, že aj napriek tomu pripravované podujatia spríjemnia čas nielen obyvateľom kraja, ale aj všetkým jeho návštevníkom,“ dodal Trnka.

Kompletný zoznam festivalov pripravovaných kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja aj pravidelne aktualizované informácie nájdete na webovej stránke:

https://wp.kcubar.sk/festivaly-v-kosickom-kraji-v-roku-2020/

Zmena programu je vyhradená.

JUDr. Anna Terezková

Vedúca komunikačného oddelenia, hovorkyňa predsedu KSK

Košický samosprávny kraj

Email: anna.terezkova@vucke.sk

Tel: +421 918 766 004

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore