Tlačové správy

Hráme u vás s Jurajom Bartošom

V poradí štvrtý streamovaný koncert ponúkne verejnosti Štátna filharmónia Košice (ŠfK) vo štvrtok 26. novembra 2020 o 19:00 hod. Tentoraz sa pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského stretnú poslucháči s tromi rozmanitými kompozíciami od Brahmsa, Nerudu a Kodálya. V úlohe sólistu sa predstaví popredný trubkár Juraj Bartoš, známy aj z projektov Bratislava Hot Serenaders, Hot House či Gustav Brom Big Band. “Vstup” na vysielanie je voľný a prebehne na facebookových stránkach Štátnej filharmónie Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, TelKE, Mesta Košice a Mojej kultúry, ako aj na ďalších kanáloch TelKE – televíznej stanici a Youtube. Pridanou hodnotou bude sprievodné slovo Petra Katinu, lektora dramaturgie ŠfK.

Dirigoval Bathory aj Perinbabu 2, v Košiciach opäť povedie filharmonikov: Leoš Svárovský

  • Aký bude koncert BRAHMS – NERUDA – KODÁLY?

Program je nádherný a veľmi pestrý. Serenádou sme urobili radosť hráčom na violu, violončelo a kontrabas, nakoľko majú veľký priestor na prezentáciu. Skladba je vrcholom Brahmsovej tvorby. Nádherné dielo s typickou brahmsovskou ornamentikou. Potom nasleduje brilantný koncert pre trúbku a orchester Jana Nerudu, ktorý hrá jeden z najlepších trubkárov na Slovensku, špičkový hráč v celej Európe, Juraj Bartoš. Môj dlhoročný kamarát dokáže vo svojej osobe predstaviteľa Hot Serenaders spojiť populárny žáner s klasickou hudbou. Na jeho výkon sa veľmi teším. Záver patrí kratučkej 15-minútovej skladbe Tance z Galanty od Zoltána Kodálya. Kodály všetku svoju brilantnosť zosobnil práve v tejto krátkej kompozícii, ktorá je zároveň jedna z najnáročnejších skladieb symfonického repertoáru.

  • Čomu ste sa venovali ostatné nielen pre umelcov neľahké mesiace?

Na jar bolo pre mňa “pracovnou motiváciou” dohliadanie na rekonštrukciu môjho pražského domu. Po prvej vlne som sa venoval najmä vyučovaniu na AMU v Prahe. Vďaka Slovensku, kde je hodne streamovaných koncertov, som odohral päť podujatí. Naposledy v Žiline v Štátnom komornom orchestri, kde sme robili záverečný koncert festivalu Nová slovenská hudba. Aktuálne pripravujeme spomínaný stream v Košiciach.

  • Máte však blízko aj k filmovej hudbe…

Dirigoval som hudbu k viacerých filmom môjho blízkeho priateľa Juraja Jakubiska, napríklad aj k titulu Bathory. Najnovšie som natočil hudbu k filmu Perinbaba a dva svety. Rozprávka je už hotová a čaká na premiéru v kinách, ak všetko dobre dopadne, tak začiatkom decembra. Viem, že na Slovensku pozerávate Perinbabu na Vianoce, podobne ako my v Čechách Tri oriešky pre Popolušku. Nechcem nič prezrádzať, ale myslím si, že Perinbaba dvojka bude ešte krajšia. Čo sa týka hudby, natáčali sme v Prahe na Kavčích horách s najlepšími hudobníkmi z pražských orchestrov. Hudba je vo filme veľmi rozmanitá v obsadení veľkého symfonického orchestra. Vinie sa celým filmom, a tak sa diváci môžu tešiť na veľkú hudbu, ako sme na to zvyknutí vo veľkofilmoch.

  • Ako sa vám po nútenej pauze hrá opäť v Košiciach?

Naposledy som viedol v Košiciach koncert SIBELIUS – BOCCHERINI – ČAJKOVSKIJ so skvelým violončelistom Jánom Bogdanom. Následne som kvôli lockdownu prišiel u vás o dva plánované koncerty, a tak som sa vrátil až po trištvrte roku. Návrat ku košickému dirigentskému pultu ma aj trošičku dojal. Vidím tu niekoľko nových tvárí, vynikajúcich hudobníkov, čím vzniká tak trochu iný orchester. A to k tomu patrí, to je život.

Ostaňte naladení

Do Štátnej filharmónie Košice budete môcť nahliadnuť online 26. novembra 2020 o 19:00 na Facebooku a kanáloch TelKE. Vysielanie sa uskutoční v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá, vďaka podpore Mesta Košice a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore