Tlačové správy

Divadelný festival Virvar otvorí svoje brány v tradičnom júnovom termíne

Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach v spolupráci s Bábkovým divadlom v Košiciach (BDK), kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja, organizujú už IX. ročník obľúbeného festivalu Virvar – Dni bábkového divadla a hier pre rodiny. Kým vlani si návštevníci vychutnali divadlá i sprievodné podujatia v septembri, tentoraz sa celé mesto premení na pomyselné divadelné javisko už začiatkom júna. Festival Virvar sa uskutoční v dňoch 3. – 6. júna 2021 (štvrtok – nedeľa) a to na niekoľkých miestach v Košiciach. Čo najviac divadelných predstavení i sprievodných podujatí si diváci kvôli väčšej bezpečnosti užijú v exteriéri. Hlavným hracím priestorom bude átrium Bábkového divadla v Košiciach spolu s divadelnou sálou BDK na Alžbetinej ulici. Virvar si našiel cestu aj do objektu Kasárne/Kulturpark na Kukučínovej ulici, pred historickú budovu Štátneho divadla Košice alebo na Dominikánske námestie.

Organizátori festivalu sa pri usporiadaní podujatia riadia platnými nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR,  Košického samosprávneho kraja (KSK) i tzv. Covid semaforom pre kultúru z dielne Ministerstva kultúry SR. V priestoroch BDK bude pripravená dezinfekcia a respirátory budú povinné v divadelnej sále i v interiéri divadla pre všetkých návštevníkov. Počet osôb na predstavení v interiéri je limitovaný na 50 percent celkovej kapacity divadelnej sály.

„Aj napriek tomu, že pandemické opatrenia sa postupne uvoľňujú, obmedzenia ešte na tohtoročnom Virvare pocítime. Mrzí nás, že z dôvodu opatrení na hraniciach, prípadne povinnej karantény pri návrate zo zahraničia, sa divadlá z niektorých krajín nebudú môcť festivalu zúčastniť tak, ako to bolo zvykom po iné roky. O to viac priestoru však dostanú na festivale divadlá i slobodní umelci z celého Slovenska,“ informoval riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák.  Spomedzi zahraničných hostí sa v hlavnom programe predstavia divadlá z Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Litvy.

Súčasťou Virvaru bude opäť aj obľúbený festival flašinetárov, pod patronátom známeho košického flašinetára Tomáša Plaszkého. Okrem slovenských flašinetárov uvidíte aj hostí z Českej republiky, Poľska a Litvy. Ich zázračné hracie skrinky sa rozozvučia na viacerých miestach v Košiciach (Hlavná ulica, Dominikánske námestie, priestor pri Urbanovej veži).

„Virvar je nepochybne jedinečným festivalom v našom kraji a som rád, že aj napriek pandémii budeme môcť tento rok zažiť jeho atmosféru. Možno aj vďaka bábkohercom budú prvé júnové dni o čosi veselšie. Osobne mám radosť, že okrem domácich a zahraničných divadelných súborov dostanú v rámci programu priestor aj krajské zariadenia sociálnych služieb, ktoré počas Mostu virvarových úsmevov budú môcť prezentovať práce svojich klientov. Bohatý program sľubuje, že sa máme na čo tešiť,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Na festivale dostane priestor až osem slovenských divadiel. Diváci si vychutnajú Divadlo Zábavka zo Senca, Divadlo na hojdačke zo Žiliny, Divadlo Dvor zázrakov z Nitry, Nové divadlo z Nitry, Divadlo SpozaVoza z Trnavy, prešovské Babadlo a Bábkové divadlo Žilina. Festival otvára i uzatvára domáce Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré sa predstaví s inscenáciami Kocúr v čižmách a s horúcou novinkou Chaplin. Dramaturgia festivalu sa usiluje dať priestor aj mladým, začínajúcim umelcom a ani tento rok nebude výnimkou. Konzervatórium Jozefa Adamoviča uvedie známu inscenáciu írskeho dramatika Martina McDonagha Krásavica z Leenane.

Keďže podľa platného Covid semaforu pre kultúru je stále limitovaný kontakt medzi účinkujúcimi a divákmi/návštevníkmi festivalu, organizátori museli zrušiť všetky tradičné umelecké workshopy, Virvarland a väčšinu sprievodných podujatí. Nebude chýbať osvedčený zabávač, žonglér a komik Tomáš Truchan, ktorý sa v rámci festivalu predstaví na niekoľkých miestach v Košiciach. Kompletný program Virvaru je k dispozícii na webovej stránke www.bdke.sk, Facebooku Bábkové divadlo v Košiciach a v mestských informačných centrách. Hlavným partnerom festivalu Virvar je spoločnosť Faurecia.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Bábkové divadlo v Košiciach

www.bdke.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore