Tlačové správy

Východoslovenská galéria slávnostne otvorí Pohyblivú krajinu

Východoslovenská galéria v Košiciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pozýva na otvorenie Pohyblivej krajiny. Predstavenie projektu zrevitalizovaného nádvoria sa uskutoční dňa 20. 5. 2022 o 18:00 na Hlavnej 27 v Košiciach za prítomnosti spolutvorcov projektu – členov Laboratória architektúry krajiny LABAK a kolektívu Spolka+. Na otvorení zahrá sláčikový orchester Musica Iuvenalis pod vedením dirigenta Igora Dohoviča.

Tradície inšpirujú inovácie

„Výzva Tradície inšpirujú inovácie, v rámci ktorej bol zrealizovaný aj tento projekt Východoslovenskej galérie, funguje v našom kraji už štvrtý rok. Aj vďaka nej pribúda v župných kultúrnych zariadeniach čoraz viac moderných interaktívnych expozícií. V minulosti sme v rámci tejto výzvy podporili projekt Východoslovenskej galérie ENTER, v rámci ktorého bol zrenovovaný vstupný priestor galérie, tento raz prišlo na rad nádvorie, ktoré sa premenilo na nový funkčný a zelený priestor. Oceňujem inovatívne nápady a posun galérie svojou činnosťou dopredu, čím sa radí medzi najmodernejšie kultúrne inštitúcie v Košickom kraji,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Nový priestor v centre Košíc

Myšlienka Pohyblivej krajiny vznikala v čase celosvetovej pandémie. Tá nás prinútila prehodnotiť mnohé stránky spoločenského a kultúrneho života. Viaceré hromadné podujatia mohli byť realizované len v exteriéri a preto sme využili príležitosť pretvoriť pusté nádvorie na miesto pre ľudí a pre podujatia, ktoré doplnia tradičný galerijný program o koncerty, workshopy a predstavenia v netradičnom prostredí. Veľmi dôležitým aspektom pri takomto uvažovaní bolo vytvorenie prostredia, kde rastliny netvoria len estetický prvok, ale sú pridanou hodnotou pre galériu, mesto, planétu. Zlepšujú nám mikroklímu, poskytujú tieň a vlahu, sú úkrytom či potravou pre drobné živočíchy. Oni sa starajú o nás my sa staráme o nich. Aj preto je súčasťou krajiny Manuál starostlivosti, ktorý robí z nás ľudí v galérii partnerov a partnerky rastlín pretože dokopy tvoríme jeden vzájomný celok a vzájomne si pomáhame k prežitiu. Veríme, že túto filozofiu Pohyblivej krajiny si osvoja aj naši návštevníci– hovorí o zámeroch projektu riaditeľka Dorota Kenderová.

VSG v boji proti klimatickej kríze

Pohyblivá krajina je tiež oázou pokoja. Návštevníci v nej môžu vnímať umenie, pozorovať rastliny, či načerpať novú energiu. Stáva sa súčasťou mestskej fauny a flóry. V urbánnom prostredí dláždených chodníkov je zeleň vzácnou a dôležitou súčasťou. Zohráva úlohu v boji proti environmentálnej kríze, ktorej v súčasnosti čelíme.

Kolektívna starostlivosť ako experiment

Vybrané stromy, kry a trvalky sú jedinečné svojím vegetačným cyklom, spôsobom kvitnutia, ale aj štruktúrou a farebnosťou listov. Ich krása a zdravie si vyžadujú rôznorodú a celoročnú starostlivosť. O pohyblivú krajinu sa budú spoločne starať zamestnanci a zamestnankyne galérie. Príklad Pohyblivej krajiny na nádvorí Východoslovenskej galérie je vhodným testovacím priestorom, na ktorom sa môžeme učiť, že starostlivosť nekončí zasadením rastliny – tak, ako nekončí postavením budovy, ale naopak – neustála reflexia, nastavenie procesov či ľudský prístup sú dôležité pre dlhodobé fungovanie. – dodávajú Katarína Onderková a Viktória Mravčáková, členky kolektívu Spolka.

Partneri

Vznik tohto projektu finančne podporil Košický samosprávny kraj v rámci internej výzvy Tradície inšpirujú inovácie. Na projekte spolupracovali Laboratórium architektúry krajiny LABAK a kolektív Spolka+. Za konzultácie ďakujeme Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach.

Kontaktná osoba:
Dominika Čupková
PR a marketingová manažérka
dominika@vsg.sk

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore