Tlačové správy

Bolo raz jedno bábkové divadlo

Bábkové divadlo v Košiciach (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja) aj v kalendárnom roku 2023 pokračuje v adaptáciách klenotov svetovej alebo československej literatúry pre deti a mládež. Vlani divadlo zaradilo do svojho repertoára rozprávku H. Ch. Andersena Statočný cínový vojačik v režijnej úprave Petra Palika a tentoraz siahlo po obľúbenom titule Bolo raz jedno bábkové divadlo českého spisovateľa Eduarda Petišku. Ten patrí medzi najúspešnejších českých autorov literatúry pre deti a mládež, napísal vyše 90 titulov a jeho práce boli preložené do niekoľkých desiatok jazykov. Venoval sa aj písaniu románov, drám, noviel a básní, prekladal umeleckú literatúru z nemčiny.

V roku 1980 napísal Petiška rozprávku s názvom Bolo raz jedno bábkové divadlo a práve ona bola predlohou pre autorku a režisérku divadelnej bábkovej inscenácie s rovnomenným názvom, Zuzanu Strnátovú. Mladá režisérka pripravila inscenáciu ako pohľad do zákulisia jedného bábkového divadla. Detský divák v nej uvidí, čo robia bábky po predstavení, keď sa zatiahne opona, reflektory zhasnú a divadlo sa zatvorí. Kto by si myslel, že sa bábky uložia k spánku, tak je na veľkom omyle. V divadle to totiž poriadne žije. V inscenácii BDK vhodnej pre najmenšie deti od 3 rokov sa predstavia mnohé obľúbené rozprávkové postavičky ako Gašparko, Červená čiapočka, Babička, udatní rytieri, princezné a draci.

Režisérka Zuzana Strnátová žije v Bratislave, kde aj absolvovala Vysokú školu múzických umení. Ide o jej prvú spoluprácu s Bábkovým divadlom v Košiciach. Scénografiu mala na starosti Michaela Zajačková, ktorá v súčasnosti pôsobí aj ako odborná asistentka na VŠMÚ. Okrem toho učí na základnej umeleckej škole a venuje sa grafickému dizajnu. Dramaturgom inscenácie je umelecký šéf BDK Ivan Sogel. Asistentom réžie je Peter Creek Orgován. V predstavení Bolo raz jedno bábkové divadlo uvidia diváci mladú generáciu hercov košického bábkového divadla. Predstavia sa Kristína Medvecká-Heretiková, Viktória Sedláková a Lukáš Takáč.

Premiéra prvej bábkovej hry v roku 2023 sa uskutoční dňa 17. februára 2023 (piatok) o 19:00 v sále divadla na Alžbetinej 38 v Košiciach. Lístky sú v predaji v pokladni divadla na Vrátnej 58 alebo on-line na www.predpredaj.sk. Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov.

Mgr. Martin Konečný, PhD.

Manažér

E-mail: konecnybdke@gmail.com

Web: www.bdke.sk

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore