Tlačové správy

Košickí filharmonici sa rozlúčia s 55. sezónou

Štátna filharmónia Košice si pripomenie Rok českej hudby aj na záver sezóny. Štvrtkový večer otvorí Dvořákova Suita A dur. Nasledovať bude Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna, v ktorom sa sólovo predstaví Václav Petr. Navyše, filharmonici zahrajú pod taktovkou jeho krajana Petra Altrichtera. Definitívnu bodku hudobného defilé 23/24 dá Schubertova Symfónia č. 3 D dur. Záverečný koncert 55. sezóny sa začne vo štvrtok 16. mája 2024 o 19:00 v Dome umenia. Umelcov môžete počuť diskutovať na predkoncertnom stretnutí.

Suita A dur stále dýcha Amerikou

„Dvořákova Suita A dur je vstup mezi anděly, kde je člověk natolik ohromen jejich krásou, že zapomene sám na sebe. Jsou to otevřené dveře do nebe – a vy nestojíte před nimi, ale jste už tam,“ hovorí o diele plnom fantázie dirigent Petr Altrichter. Dvořák Suitu A dur napísal len rok po premiére Novosvetskej symfónie. Dal jej intímnu povahu a podobnú formu ako Českej suite. No v Suite A dur stále cítiť „vôňu“ Ameriky, ktorá Dvořáka výrazne ovplyvnila počas pôsobenia na konzervatóriu v New Yorku.

Dirigent Petr Altrichter           Foto: Martin Divíšek

Česko-české hosťovanie vo filke

Na pódiu sa počas violončelového koncertu stretnú hneď dvaja krajania. Petr Altrichter je od sezóny 2018/2019 stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie, v minulosti viedol Kráľovskú filharmóniu Liverpool, Filharmóniu Brno či Pražských symfonikov FOK a ako hosť obišiel s dirigentskou taktovkou takmer celý svet. Violončelista Václav Petr sa ako 24-ročný stal jedným z najmladších koncertných majstrov v histórii Českej filharmónie. Sólovo vystupuje od dvanástich rokov a ako komorný hráč pôsobí v Josef Suk Piano Quartet. Vo štvrtok zahrá Violončelový koncert a mol od Roberta Schumanna. Dielo sa zapísalo medzi najväčšie úspechy jeho koncertantnej tvorby. Schumann v mladosti s obľubou hrával na violončele a jeho koncert si získal popularitu najmä vďaka zručnosti, s akou narábal so sólovým nástrojom.

Rozlúčka so sezónou bude radostná

Franz Schubert bol presvedčený, že jeho Symfónia č. 3 D dur obsahuje viac hudobnej poézie než prísnej disciplíny. Uvažoval, či ju vôbec symfóniou nazve. V prvej časti sa pokúsil o štylizáciu hlasov prírody, druhá dostala idylický ráz, tretia formu menuetu a štvrtá jasavý záver. „Schubertova 3. Symfonie je hvězda čisté radosti! A tak to také bylo myšleno – aby sezóna končila jasem a světlem. Těším se na tento koncert,“ uzatvára Altrichter.

ŠfK                                              Foto: Miriama Fenciková

Koncert z abonentného cyklu A s názvom ZÁVEREČNÝ KONCERT 55. SEZÓNY sa uskutoční vo štvrtok 16. mája 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/10/12 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenka na verejnú generálku o 10:00 stojí 6 €. Predkoncertné stretnutie sa začne o 18:00 v Malej sále Domu umenia, dostanete na naň s platným lístkom na večerný koncert. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky nájdete aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy si môžete uplatniť i pri online nákupe.

 

Kontakt pre médiá:
Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101,
jana.tomalova@sfk.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore