- Miesto: Galéria umelcov Spiša – kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, Zimná 46, Spišská Nová Ves
- Názov podujatia: Dialógy o Hanulovi
- Termín: štvrtok, 20. 3. 2025, 9.00 – 15.00
- Kontakt pre médiá: Mgr. Lucia Benická, riaditel@gus.sk, 0948 882717
- Link / kolokvium: https://www.gus.sk/dialogy-o-hanulovi/
- Links / výstavy: https://www.gus.sk/jozef-hanula-reminiscencie/
https://www.gus.sk/dialogy-s-hanulom/
Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravuje odborné kolokvium s názvom Dialógy o Hanulovi, realizované k finisáži aktuálnych výstav Jozef Hanula: Reminiscencie a Dialógy s Hanulom, v kurátorskej koncepcii Mgr. Kamily Pacekovej. Kolokvium sa zrealizuje vo štvrtok, 20. 3. 2025 v priestoroch Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Zaoberať sa bude analýzou mníchovského obdobia a sakrálnej tvorby, s reflexiou osobných spomienok na spišského maliara Jozefa Hanulu. Podujatie bude spojené s komentovanými prehliadkami Hanulových výstav.
V programe vystúpi kurátorka zbierky umenia 19. storočia v Slovenskej národnej galérii Katarína Beňová, s analýzou pôsobenia Jozefa Hanulu na Mníchovskej akadémii. Bádateľ umeleckého a rodinného odkazu Jozefa Hanulu (umelcov vnuk) Bohdan Kraus bude pojednávať o okolnostiach, ktoré podmienili návrat umelca na Slovensko a jeho rodinného života. Historička umenia a kurátorka SNM – Múzea Martina Benku Monika Váleková sa bude zaoberať nástennými maľbami Jozefa Hanulu v sakrálnom priestore, s fokusom na tvorbu umelca v prvých troch desaťročiach 20. storočia, vrátane dobových súvislostí. V poslednom príspevku vystúpi historička umenia a kurátorka Hanulových výstav v Galérii umelcov Spiša Kamila Paceková s prezentáciou tvorby maliara v kontexte historických a umeleckých korelácií. V závere kolokvia bude komentovaná prehliadka stálej expozície Jozefa Hanulu a aktuálnych výstav Jozef Hanula: Reminiscencie a Dialógy s Hanulom. Výstavy sú sprístupnené už iba do 30. marca.
Riaditeľka galérie Lucia Benická uvádza: „Prínos Jozefa Hanulu zatiaľ nebol zhodnotený v širšom kontexte vývoja slovenského výtvarného umenia. Tvorba a jej tematické členenie boli spracované v stálej expozícii Galérie umelcov Spiša, ktorá spravuje bohatý fond z pozostalosti maliara, pod kuratelou našej historičky umenia Kamily Pacekovej. Kolokvium si kladie za cieľ otvoriť odbornú dišputu o živote i tvorbe umelca, ktorý aktívne pôsobil na Spiši, a pripraviť zázemie pre komplexné spracovanie diela v publikácii, reflektujúcej našu stálu expozíciu, výskum a galerijný fond.“
Registračný poplatok: 10 € / osoba (balíček: občerstvenie, tlačený program a profily kolokvia, katalógy a propagačný materiál).
Voľný vstup 0 € / osoba (bez balíčka).
Podrobný program, tlačová správa, prihlášky na web stránke: https://www.gus.sk/dialogy-o-hanulovi/
Jozef Hanula sa narodil 6. apríla 1863 v Liptovských Troch Sliačoch v rodine roľníka a ľudového rezbára. Prvé odborné štúdium absolvoval na budapeštianskej Krajinárskej škole a prípravke pre profesorov kreslenia v rokoch 1881 – 1882 u profesorov Imre Gregussa, Bertalana Székelyho a Karola Lotza (štúdium prerušil z dôvodu vojenskej služby v Prešove, Košiciach a Hercegovine, 1882 – 1885). V rokoch 1886 – 1889 pokračoval v štúdiu v Budapešti na Uhorskom kráľovskom ústave pre kreslenie a profesorov kreslenia. V ďalšom výtvarnom vzdelávaní pokračoval v Mníchove, najprv v súkromnej škole Simona Hollósyho (1891), navštevoval aj ateliér Jaroslava Věšína, a napokon v rokoch 1892 – 1896 štúdiom na Kráľovskej bavorskej akadémii výtvarných umení. Bol žiakom profesorov Gabriela von Hackla, Karola Marra a Franza von Defreggera. Nakrátko bol ustanovený za učiteľa slovenčiny na reálke v Žiline, od apríla 1919 do augusta 1932 pôsobil ako výpomocný učiteľ slovenského jazyka a kreslenia na Štátnej meštianskej škole v Spišskej Novej Vsi. Popri tejto práci spolupracoval pri vydávaní prvých slovenských novín na Spiši ‒ „Tatry“, ktoré redigoval. Od roku 1920 bol predsedom Štefánikovej besedy, prvého slovenského spolku na území Spišskej Novej Vsi. Bol zakladajúcim členom Spolku výtvarných umelcov v Martine a dlhé roky predsedom výtvarného odboru Matice slovenskej. V roku 1938 mu bola k jeho 75. narodeninám udelená za celoživotné dielo „Štefánikova umelecká cena za výtvarné umenie“ ako tretiemu po Martinovi Benkovi a Ľudovítovi Fullovi a v roku 1941 bol menovaný laureátom štátnej ceny „za celoživotné dielo na poli výtvarného umenia maliarskeho“. V roku 1940 Matica slovenská v Martine vydala knižne jeho „Spomienky slovenského maliara“. Zomrel 22. augusta 1944 v Spišskej Novej Vsi, kde je aj pochovaný.
Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne.
Zameriava sa na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou na spišský región. V poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozširuje z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond k 31. 12. 2024 tvorí 2 596 výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách – Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu so zbierkou a aktuálnymi výstavnými konceptami.
Komentáre
