Tlačové správy

Najväčšie frankofónne podujatie za ostatných 10 rokov v Košiciach spojilo študentov, univerzity a podniky

Viac ako desať rokov nebolo v Košiciach frankofónne podujatie podobného rozsahu. Fórum študenti – podniky – univerzity, ktoré sa konalo v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach, spojilo pod jednu strechu tri piliere trhu práce: vzdelávanie, podnikanie a mladú generáciu. Spoločným menovateľom podujatia bola francúzština, ktorá môže byť pre študentov a absolventov kľúčovou konkurenčnou výhodou na trhu práce.

Francúzština ako „game changer“

Podujatie zorganizoval Slovensko-francúzsky univerzitný inštitút v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Konalo sa v rámci Mesiaca frankofónie a jeho cieľom bolo poukázať na význam francúzskeho jazyka v profesijnom uplatnení. Veľvyslanec Francúzska na Slovensku J. E. Nicolas Suran vo svojom príhovore zdôraznil, že znalosť francúzskeho jazyka predstavuje skutočnú konkurenčnú výhodu, keďže počet frankofónnych hovoriacich na svete stále rastie a do roku 2050 by ich mohlo byť až 750 miliónov.

Poukázal aj na rastúcu prítomnosť francúzskych podnikov na Slovensku, ktoré zamestnávajú približne 25-tisíc ľudí. Už dávno to nie je len Peugeot Citroen, francúzski investori sú prítomní v oblastiach komunikácií, bankovníctva, agropotravinárskeho priemyslu a najmä mierového využitia jadrovej energie.

Panelové diskusie a networking

Program fóra zahŕňal dve panelové diskusie. Prvá, pod názvom Game changers v mojom životopise, sa zameriavala na to, ako sa absolventi môžu odlíšiť na trhu práce. Na diskusii sa zúčastnili zástupcovia Magistrátu mesta Košice, Ústavného súdu Slovenskej republiky, Francúzsko-slovenskej obchodnej komory a spoločnosti Holcim.

V diskusii Francúzština ako game changer sa predstavili inštitúcie, ktoré šíria francúzsky jazyk a kultúru a podporujú vysokoškolské štúdium vo francúzštine – Francúzska aliancia Košice a Univerzitná agentúra pre frankofóniu.

Jazyk ako konkurenčná výhoda

Riaditeľ Slovensko-francúzskeho univerzitného inštitútu Radovan Gura potvrdil: Slovenský študent sa znalosťou francúzštiny odlíši od tých, ktorí si v životopisoch uvádzajú len aktívnu znalosť angličtiny.

Podľa Miroslava Kota, prezidenta Francúzsko-slovenskej obchodnej komory, francúzština otvára dvere v mnohých sektoroch – od automobilového priemyslu cez energetiku a stavebníctvo až po telekomunikácie a maloobchod.

Potvrdila to aj analytička pracovného portálu Profesia.sk Ľubica Melcerová, ktorá uviedla, že v inzerátoch, ktoré vyžadujú znalosť francúzštiny, je priemerný ponúkaný plat o 150 eur vyšší oproti priemeru.

Univerzity reagujú na potreby trhu

Rektori dvoch najväčších univerzít v Košiciach potvrdili, že príprava absolventov na meniace sa potreby trhu práce je pre nich prioritou.

Rektor UPJŠ prof. Daniel Pella poznamenal: Vstupuje do hry umelá inteligencia, digitalizácia a mnohé ďalšie vymoženosti pokročilých technológií, ktoré musíme našim študentom poskytnúť, pretože inak ich dostatočne nepripravíme pre prax.

Rovnako prof. Peter Mésároš, rektor TUKE, zdôraznil dôležitosť priamych väzieb so zamestnávateľmi: Pri tvorbe nových a inovatívnych študijných programov musíme nevyhnutne získať priamu spätnú väzbu priamo od zamestnávateľov, aby sme si boli istí, že kráčame správnym smerom.

Silný impulz pre budúcnosť

Podujatie ukázalo, že francúzština ostáva jazykovou devízou s vysokou hodnotou pre budúcich profesionálov na súčasnom trhu práce. Organizátori veria, že podobné fóra budú pokračovať a motivovať študentov k intenzívnejšiemu štúdiu francúzskeho jazyka. Ako zdôraznil veľvyslanec Nicolas Suran: Znalosť francúzštiny otvára dvere nielen na slovenský, ale aj na európsky a svetový trh práce.

Mgr. Roman Gajdoš, Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore