Tlačové správy

Malá bodka za veľkým začiatkom

Len pred niekoľkými mesiacmi rozsvietil Košice ohňostroj kultúrnej explózie, keď mesto prevzalo štafetu prestížneho titulu Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 spolu s partnerským mestom Marseille a už je čas odovzdať ho ďalším a rozlúčiť sa s rokom, ktorý tu vniesol nový rozmer. Prilákal umelecké osobnosti a naštartoval proces, ktorý sa ale s rokom neskončí. Zostávajú rozostavané základy, na ktoré sa bude ďalej stavať. Bol to len prvý krok na ceste za naplnením posolstva, že kultúra a umenie sú a budú neoddeliteľnou súčasťou Košíc.

Záverečný ceremoniál, ktorý sa uskutoční v dňoch 10. – 14. decembra 2013, nebude záverom a definitívnou bodkou za projektom, ale iba začiatkom niečoho, čo ešte len príde. Chýr o tom, že Košice boli nositeľom titulu oprávnene, sa do sveta rozniesol a čo je najpodstatnejšie, už nie sú neznámou kultúrnou destináciou, ale dôstojne sa chopili príležitosti zapísať sa do kultúrnej mapy Európy.

Na čo sa Košičania, návštevníci i hostia môžu tešiť na sklonku roka? Znovu na neopakovateľné zážitky, bohatý program vo všetkých kultúrnych inštitúciach a v uliciach počas niekoľkých dní a rozlúčku, ktorá sa vryje do pamäte i histórie mesta. Košice oficiálne odovzdajú žezlo ďalším mestám, pripraveným urobiť pre svojich obyvateľov niečo navyše na poli kultúry.

Vyvrcholením budú podujatia ako koncert Dve v jednom, ktorý ponúka nečakané a atraktívne spojenia známych umelcov zo Slovenska a francúzskeho „kultúrneho dvojčaťa“- mesta Marseille, premiéra opery 66 sezón, koncert Svetlo porozumenia, výstava výtvarných diel a dokumentov z obdobia 20. rokov minulého storočia Košická moderna a mnoho ďalších akcií.

Titul odíde, projekt bude žiť

„Napriek tomu, že projekt EHMK Košice 2013 nekončí, ale bude pokračovať, čoho dôkazom sú aj aktivity, ktoré pripravujeme na budúci rok a kultúrna stratégia mesta na obdobie piatich rokov, cítime potrebu rozlúčiť sa s úspešným rokom. Rokom, počas ktorého sme mali možnosť nielen vidieť a stretnúť sa so špičkami vo všetkých žánroch umenia, ale aj s kurátormi, kunsthistorikmi, s odborníkmi na kreatívnu ekonomiku, s významnými architektmi a kedy Košice zaznamenali obrovský boom, čo sa týka premeny kultúrnej infraštruktúry. Vznikla infraštruktúra úplne nového typu ako Kunsthalle/Hala umenia, Kasárne/Kulturpark a SPOTs, ale uskutočnili sa aj rekonštrukcie tradičných kultúrnych zariadení,“ hodnotí význam a dosah titulu riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina.

Ako dodal, tím EHMK sa chce obzrieť za rokom 2013 a odovzdať štafetu spolu s mestom Marseille ďalším dvom mestám, ktoré budú európskymi hlavnými mestami kultúry v roku 2014, a to je lotyšská Riga a švédska Umeå.

„Nepovažujeme to za záverečný ceremoniál, ale naozaj za rozlúčku s rokom a povzbudenie miest, ktoré budú nástupníkmi. Chceme ich povzbudiť, lebo vieme, aký zložitý proces ich čaká. Zároveň chceme obyvateľov mesta Košice, ale aj regiónu a celého Slovenska pozvať na množstvo kultúrnych podujatí, ktoré pre nich pripravujeme v budúcom roku.“

Ako vníma J. Sudzina uplynulé obdobie, kedy boli Košice kultúrnym srdcom Európy? „Mesto prešlo hlbokou transformáciou, a to, čo sa v Košiciach v priebehu tohto roka udialo, možno dokážeme oceniť neskôr. Napriek tomu to bol z môjho pohľadu veľmi úspešný rok nie preto, že sme tu privítali veľké svetové mená a zorganizovali veľké množstvo podujatí, ale preto, že sa naštartovali hlboké transformačné zmeny, ktoré budú mať dosah nielen na kultúru, ale hlavne na ekonomiku mesta a regiónu.“

Kultúra sa nadýchla z plných pľúc

Umelecký riaditeľ n. o. Košice 2013 Vladimír Beskid vidí veľký úspech projektu EHMK v tom, že boli dokončené všetky investičné projekty a vytvorila sa nová platforma pre komunikáciu v širšom európskom priestore a pre zapojenie aj domácich komunitných projektov v rámci SPOTs.

„Druhá dôležitá vec je, že sa nám podarilo z oficiálneho kultúrneho a umeleckého programu naplniť všetky kľúčové projekty. Za zvlášť podstatné v tejto oblasti považujem to , že sme priniesli nové, inovatívne formy a festivaly. Za úspech budem považovať, ak budú aj v budúcnosti pokračovať také formáty ako Sound City Days, Biela noc, USE THE CITY, New Dance Days, Trienále súčasného umenia a stanú sa periodickými a nájdu pôdu pokračovať v ďalších rokoch.“

Projekt nebol podľa neho len o jednom veľkom festivale alebo fieste počas tohto roku, ale naopak, naštartoval určité procesy, pomohol pri modelovaní novej kultúrnej politiky mesta a priniesol najmä rozvojové projekty v oblasti kreatívneho priemyslu, mobility umelcov prostredníctvom rezidenčných programov a medzinárodnej spolupráci.

„K čomu sme sa zaviazali, to sme naštartovali. Zdá sa, že proces okysličovania tohto prostredia sa podaril a je perspektíva, že bude pokračovať. Priniesli sme viac kyslíka do pľúc lokálnej scény. V rámci procesu akupunktúry sme stimulovali určité energetické body na kultúrnej mape Európy a je dôležité v tom pokračovať,“ dodal umelecký šéf projektu EHMK Košice 2013. Podotkol, že zárukou pokračovania naštartovaných modelov je príspevková organizácia K-13, ktorá bude projekt EHMK ďalej zastrešovať a rozvíjať.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore