Tlačové správy

Vidieť rukami, alebo výstava, ktorej sa musíte dotýkať

Tak nazvali autorky výstavu nevidiacej sochárky Marianny Machalovej Jánošíkovej, ktorá bude inštalovaná od apríla do septembra v Historickej radnici v Levoči. Výstavu pripravilo SNM-Spišské múzeum v Levoči v spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 24. apríla 2014 o 16:00 hodine za účasti autorky.

Marianna Machalová Jánošíková nie je pre slepeckú komunitu na Slovensku neznáma. To isté platí aj pre  majoritné obyvateľstvo, keďže v roku 2001 získala titul Slovenka roka – ocenenie pre úspešné a talentované ženy, ktoré udeľoval časopis Slovenka. Rodená Michalovčanka sa po vydaji v roku 2003 presťahovala na Moravu do Valašského Meziříčí, kde žije so svojím manželom Petrom a dcérou Eliškou.

Výstava Vidieť rukami sprostredkuje stretnutie s tvorbou Marianny Machalovej Jánošíkovej prostredníctvom 24 sôch z hliny a bronzu. Súčasťou výstavy bude aj katalóg v kombinovanej čiernotlači a Braillovom písme, doplnený reliéfnymi obrázkami, ktorý pri tejto príležitosti vydá SKN.

Spolu s organizátormi výstavy veríme, že cestu na levočskú radnicu nájdu okrem tradičných návštevníkov aj  zrakovo znevýhodnení spoluobčania predovšetkým preto, že pôjde o výstavu, ktorej sa budú môcť doslova a do písmena dotýkať.

Gabriela Rerková

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore