Tlačové správy

Rysy a ich príbuzní vo svete

Východoslovenské múzeum v Košiciach  a  Slovak Wildlife Society Vás pozývajú na výstavu

Rysy a ich príbuzní vo svete – od 19.02.2015 do 30.04.2015

Rys ostrovid (Lynx lynx) – „tiger našich hôr“ je naša najväčšia mačkovitá šelma. Aj napriek svojej jedinečnosti nie je veľmi prebádaná a vidieť ju v prírode je skôr vzácnosťou. Vo svete má viaceré príbuzné druhy, viac známe a preskúmané. Mačkovité šelmy majú svoje charakteristické správanie a znaky. Všetky patria do skupiny ohrozených živočíchov,  niektoré sú dokonca na pokraji vyhynutia. Aj rys ostrovid patrí na Slovensku medzi zákonom chránené druhy.

Výstava organizácie Slovak Wildlife Society je výsledkom výskumu rysa vo Veľkej Fatre a Štiavnických vrchoch a spolupráce na projekte, ktorý bol podporený prostredníctvom Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v rámci rozšírenej Európskej únie a do ktorého sa zapojili slovenskí, švajčiarski a slovinskí odborníci.

Východoslovenské múzeum v Košiciach prináša výstavu o faktoch, zaujímavostiach a ekológii veľkých mačkovitých šeliem – „príbuzných“ rysa – Rysy a ich príbuzní vo svete. Nebudú chýbať majstrovské zábery zvierat priamo z voľnej prírody či nečakané momentky zachytené skrytou fotopascou v teréne.

Výstava taktiež prináša verejnosti možno nie veľmi známe fakty o reintrodukcii rysov v 70-tych rokoch minulého storočia, čo poukazuje na význam slovenských rysov aj pre iné európske krajiny. Súčasťou výstavy sú vzdelávacie programy predovšetkým pre školy.

 

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore