Tlačové správy

Oceňovaná česká ilustrátorka Iveta Merglová vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vás pozýva na otvorenie výstavy oceňovanej českej ilustrátorky Ivety Merglovej.  Podujatie sa uskutoční 19. decembra 2019 o 17:00 hod. v priestoroch centrálnej požičovne na Hviezdoslavovej ul. 5.

Na výstave s názvom Nevšedné čítanie budú vystavené originálne ilustrácie, ktoré vznikli na základe spolupráce s portálom Verejnej knižnice Jána Bocatia http://www.knihynadosah.sk a zdobia tiež stránky kalendára na rok 2020, ktorý knižnica vydala s podporou Košického samosprávneho kraja. Súčasťou otvorenia bude aj posledné tohtoročné podujatie z cyklu 1+1. Na besedu, kde si nami pozvaný autor vyberá ďalšieho hosťa na základe vzájomnej tvorivej a ľudskej spriaznenosti, si Iveta Merglová vybrala Danielu Pokornú. Večerom bude hudobne sprevádzať skupina Soren. Výstava bude verejnosti prístupná do 20. januára 2020 vo výpožičnom čase.

MgA. at Mgr. Iveta Merglová pochádza z Plzne, kde študovala knižnú kultúru a intermediálnu tvorbu na Fakulte dizajnu a umení Ladislava Sutnara ZUČ. Žije v Prahe, živí sa grafickým a webovým dizajnom. Od roku 2016 sa venuje ilustrátorskému projektu Biceps (www.instagram.com/_biceps/), pod ktorým vznikajú ilustrácie týkajúce sa hlavne témy ženského tela, stereotypov, identity alebo vzťahu človeka a technológií. Venuje sa ilustráciám do časopisov, kníh a krátkym komiksom. V roku 2017 získala na Slovensku cenu Bratislava Artist´s Book Award pre mladých ilustrátorov.  O rok neskôr jej v slovenskom vydavateľstve OZ Brak vyšla ilustrovaná kniha Ema sa má, o každodenných veselých i trápnych situáciách, s ktorými sa žena potýka. Na jeseň tohto roku vyšla knižka Pouťovky, ku ktorej pripravila ilustrácie z kolotočiarskeho prostredia.

BcA. at Mgr. Daniela Pokorná Dis. sa v období vzdelávania sústredila predovšetkým na štúdium médií, komunikácie, takisto histórie umenia, a filmu, venovala sa aj audiovizuálnej tvorbe. Po absolvovaní Literárnej akadémie a Žurnalistky na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe sa začala viac  orientovať na mediálnu oblasť a tvorivé písanie, ale i reklamu a marketing. Proaktívne mapuje mediálne témy a príležitostne sa angažuje na poli umenia a hudby.

Projekt 1+1  z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Kontaktná osoba:

Alena Zavocka

Manažérka kultúrnych a vzdelávacích podujatí

zavocka@vkjb.sk, tel.: 62 232 31, 62 232 91

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore