Tlačové správy

Marat/Sade sa do Národného divadla Košice vracia v obnovenej premiére v komornejšom šate

Inscenácia svetoznámej hry nemeckého dramatika Petra Weissa Marat/Sade alebo Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade sa v novej sezóne vracia do Národného divadla Košice v komornejšom šate. Obnovenú premiéru uvedie Činohra NDKE vo štvrtok 9. novembra 2023 na Malej scéne NDKE.

Slávnu hru, ktorá od svojej premiéry v apríli 1964 v Schillerovom divadle v Berlíne neschádza z javísk svetových divadiel, s hercami košickej činohry naštudoval pred rokom popredný slovenský režisér – profesor Vladimír Strnisko, ktorý od šesťdesiatych rokov minulého storočia formoval podobu moderného slovenského činoherného divadla a s košickou činohrou spolupracoval po prvýkrát. O Weissovej hre povedal: „Je to hra univerzálna, ale čoraz menej je o revolúcii a stále viac o spoločnosti, ktorá sa znova a znova vracia k nejakým hodnotám – k hodnotám akéhosi prvopočiatku, pretože rok 1789, rok Francúzskej revolúcie, je akýmsi zakladajúcim rokom európskej histórie. My žijeme európsku históriu vyše dvesto rokov, teda od Francúzskej revolúcie. Predtým bol svet iný a po Francúzskej revolúcii bol diametrálne zmenený a žijeme stále viac-menej v tomto svete.“

V novej sezóne sa slávna hra vracia na javisko v komornejšej podobe a sťahuje sa na Malú scénu NDKE. „Som presvedčený, že komorný a intímny priestor Malej scény NDKE ešte pridá tejto vynikajúcej inscenácii postavenej na skvelých hereckých výkonoch, skúsenej réžii a mimoriadne aktuálnej téme okorenenej nezameniteľným humorom na sile a sugescii, a preto na ňu srdečne pozývam nielen divákov, ktorí ju ešte nevideli, ale aj tých, ktorí ju už videli.“ Hovorí riaditeľ Činohry NDKE Anton Korenči.

Titulné postavy Markíza de Sade a Jeana Paula Marata aj v obnovenej premiére stvárnia Matej Marušin a Tomáš Diro. Okrem nich v ďalších postavách účinkujú ďalší skvelí herci a herečky košickej činohry Dana Košická, Alena Ďuránová, Andrej Palko, Jakub Kuka, Stanislav Pitoňák, Juraj Zetyák, František Balog, Tatiana Poláková, Martin Stolár, Adriana Ballová, Lívia Michalčík Dujavová  a hosťujú v nej aj členovia operného orchestra Pavol Cebák a Lukáš Fülöp, ako aj tanečníci Mariano Covone a Peter Rolík z baletného súboru.

Ak ste ešte slávnu hru nevideli, tak neváhajte a príďte do hľadiska Malej scény NDKE prežiť príbeh, ktorý sa síce odohráva takmer pred viac ako doma storočiami, ale dnes je možno ešte aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

Vstupenky v dennej pokladni alebo online na:

https://svkwebsale.colosseum.eu/ndkosice/standard/Hall/Index/20300/lfZwxOu_plu_OVBz0EDSaVAeGg_rov__rov__xcodex_AGA1gFbU4wjEKAbsLV2_com_Hy-SC52mM8b2t2cwig__?.

Svjatoslav Dohovič, web editor a PR

tel: +421 55 245 22 23

mob: +421 908 091 888

svjatoslav.dohovic@sdke.sk

www.sdke.sk

Komentáre

komentárov

Populárne na webe SSN

Hore