Tlačové správy

“Via Cassoviensis 2014” je druhou prehliadkou pútnických miest

Ako uviedol riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš, ide o 2.ročník unikátnej prehliadky slovenských, českých, moravských aj ukrajinských a maďarských pútnických miest.

“Via CASSOVIENSIS” je názov jediného špecializovaného miniveľtrhu pútnických miest, ktorý sa uskutoční 21. októbra 2014 v priestoroch átria kňazského seminára na Hlavnej ulici v Košiciach. Ako uviedol riaditeľ Eduard Buraš z usporiadateľského združenia FEMAN, ide o unikátnu prehliadku slovenských, českých, moravských aj ukrajinských a maďarských pútnických miest, cirkevných a sakrálnych pamiatok, doplnený o zaujímavosti a súčasné trendy v náboženskej a sakrálnej turistike.

“Miniveľtrh pútnických miest sa uskutoční pri príležitosti 612. výročia vydania buly pápeža Bonifáca IX., ktorá spomína starobylé košické relikvie, ku ktorým sa konali v stredoveku náboženské púte. Košice boli v stredoveku významným pútnickým miestom relikvie Kristovej krvi. Čo potvrdili aj vatikánske archívy.“ povedal Buraš.  Ambíciou organizátorov je po šesťsto rokoch obnovenie takýchto pútí do Košíc a rozvíjať náboženskú a sakrálnu turistiku, ktorá sa stáva zaujímavým segmentom v oblasti rozvoja cestovného ruchu celkove.

V minulosti mali púte nielen duchovný rozmer a význam pre pútnikov, ale aj pre košických miestnych obchodníkov a poskytovateľov služieb boli zdrojom príjmu a podnikania. Ako uviedol Buraš, na podujatí sa bude prezentovať viac ako dvadsať vystavovateľov zo Slovenska, Čiech a Moravy a z ukrajinského Užhorodu. Cieľom podujatia je prezentácie tvorby, rozvoja, obnovy duchovných a kultúrnych hodnôt. Návštevníkom ponúkne prehľad kostolov, katedrál, bazilík a pútnických miest na Slovensku a v okolitých krajinách, ako aj nové projekty v tejto oblasti (napr. cestovné balíčky smerom k Cyrilometodským tradíciám v Európe, pútne miesta Zakarpatska a drevené cerkve Zakarpatska, medovník sv. Krištofa, patróna pútnikov…)

Zdôraznil, že má to aj úzku súvislosť s rozvojom turizmu. Súčasťou je aj prezentácia náboženskej literatúry a publikácií so zachovávaním kultúrnych a duchovných hodnôt.

Na podujatí sa zúčastňuje aj Centrála cestovného ruchu Východná Morava, ktorá prináša do Košíc publikácie, projekty, poznatky a skúsenosti i novinky súvisiace s rozvojom turizmu a náboženského cestovného ruchu, ako partner podujatia, ďalej napr. Matice Svatohostýnska zo Svatého Hostýna, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie zo Šaštína, Dom pútnika z Trnavy, SACR, ktorá projekt aj finančne podporila, KSK a Spišský Jeruzalem, Obišovce, Litmanová……….

“Pre verejnosť a návštevníkov 2.ročníka “MiniVeľtrhu” je  pripravený  aj program odborných prednášok ako aj prvých 1000 ks medovníka sv.Krištofa, ktoré sa budú rozdávať návštevníkom podujatia a v pešej zóne mesta Košice” uviedol Buraš.

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore