Tlačové správy

Opusteným deťom nedávame hračky, hľadáme pre ne mamu a tata

18.3.2015

Na Slovensku dnes žije v ústavnej starostlivosti 4700 detí. Deti v detskom domove dnes netrpia hladom, majú pekné oblečenie, niektoré aj veľa hračiek. V materiálnej oblasti sa za posledných 20 rokov veľa zmenilo. Mení sa aj systém starostlivosti o deti. Kde je teda problém?

Stále ostáva nevyriešené a neriešiteľné, že deťom v detskom domove chýba hlboký bezpečný a trvalý vzťah s blízkym človekom. Aj keď majú kamarátov a starajú sa o ne dobré „tety“, žiadny človek nie je ich. Žijú vo vzťahoch, ktoré vznikli náhodou a rovnako náhodou raz zaniknú. Ľudia v ich živote prichádzajú a odchádzajú, tak ako nám sa menia kolegovia a spolužiaci. Túžia po tom, aby niekto z nich ostal pri nich už navždy. Aby ich vzal „domov“. Keď sa to nestane, dieťa sa postupne učí, že na ľudí, ktorých stretáva, sa nesmie naviazať, spriateliť sa, otvoriť. Keď s nimi nenadviaže vzťah, ich odchod ho nebude tak bolieť.

Lenže nadväzovať vzťahy sa učíme práve v detstve, dokonca už od prvých dní. Ak sa to dieťa nenaučí ako malé, bude sa to v budúcnosti učiť len veľmi ťažko. Preto podľa občianskeho združenia Návrat pomoc deťom v detskom domove nespočíva v darčekoch, v jednorazových akciách, ani v zážitkových letných táboroch.

Ako môžete skutočne pomôcť deťom žijúcim mimo vlastnej rodiny?

  • Prijmite do svojej rodiny dieťa z detského domova – staňte sa adoptívnymi či pestúnskymi rodičmi. Nie je to jednoduché, ale s dostupnou podporou sa to dá. (príbeh pestúnskej rodiny, ktorá to zvládla: https://www.youtube.com/watch?v=Et9Y-5IuWeM )
  • Snažte sa porozumieť skutočným potrebám opustených detí a šírte toto porozumenie ďalej. Možno niekoho inšpirujete k adopcii, a tak zachránite dieťa.
  • Pomáhajte a buďte oporou rodine, ktorá prijala opustené dieťa. Neľutujte ju, aké to má ťažké, ale nájdite praktický spôsob ako pomôcť. Postrážiť na nejaký čas deti, aby si rodičia mohli oddýchnuť, odviezť deti na krúžok, darovať športovú výbavu, prispieť rodine na krúžky pre deti,… Ľudská nápaditosť nepozná hraníc. (rozhovor s dobrovoľníkmi, ktorí sa venujú deťom z náhradných rodín: http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=ebb521e1c8fba23ac289b7e35a828922 )
  • Podporujte organizáciu, ktorá nachádza rodičov pre opustené deti a dlhodobo ich odborne sprevádza. Ak nepoznáte žiadnu náhradnú rodinu, ale chceli by ste pomôcť, podporujte organizáciu, ktorá deťom žijúcim mimo vlastnej rodiny pomáha. Určite vašu pomoc ocení a dobre využije. Teraz môžete pomôcť aj poukázaním 2% svojich daní.

 „Ak by niekto rád pomohol  opusteným deťom, mal by hľadať taký spôsob, ktorý im umožní opustiť detský domov a nájsť novú náhradnú rodinu. Treba si uvedomiť, že keď dávame hračky, peniaze alebo knižky do detských domovov, podporujeme detské domovy a zostávanie detí v nich. Ak niekto chce skutočne pomôcť deťom dostať dobrý štart do života, má možnosť pomáhať rodinám, ktoré sa rozhodli prijať deti do svojho, síce náhradného, ale skutočného domova,“ hovorí PR manažérka združenia Návrat, Ľubica Vyhnánková.

Pre viac informácií o tom, čo znamená byť náhradný rodič, akú pomoc  náhradných rodinám ponúkame alebo o téme náhradnej rodinnej starostlivosti píšte na vyhnankova@navrat.sk, alebo navštívte www.navrat.sk alebo náš facebook.

Ako mozete pomoct dietatu z detskeho domova

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore