Tlačové správy

Štyri večery nepokoja v knižnici Jána Bocatia

Cyklus literárno-hudobných podujatí Štyri večery nepokoja pripravila Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB). Na prvý „večer“ knižnica pozýva vo štvrtok 17. septembra 2015 do novej prístavby centrálnej požičovne VKJB, Hviezdoslavova 5, Košice, kde budú od 18:00 hod. prezentovať svoju tvorbu dvaja autori pochádzajúci z Košíc, básnici a prozaici Peter Bilý a Martin Vlado.

Projekt VKJB je zameraný na súčasnú slovenskú literatúru. Zámerom je predstaviť etablovaných i menej známych spisovateľov s dôrazom na rozmanitosť a rôznorodosť ich autorských prístupov. Knižnica pripravila štyri literárne večery, každý mesiac jeden, za osobnej účasti autorov.

Peter Bilý strávil niekoľko rokov v Taliansku v kláštornom spoločenstve augustiánskej rehole. Táto neobvyklá životná skúsenosť do značnej miery ovplyvnila jeho literárnu tvorbu. Je autorom štyroch románov (Démon svätosti, Vzbura anjelov, Don Giovanni, Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť) a štyroch básnických zbierok (Spomalené prítmie, V zajatí obrazu, Posledná siesta milencov, Nočné mesto). Venuje sa tiež prekladom z francúzskeho, španielskeho a talianskeho jazyka.

Martin Vlado je spisovateľ, ktorého s Petrom Bilým spája okrem rodiska, priateľstva aj kniha básní Insomnia, ktorá bola vydaná ako dvojzbierka v roku 2003. Vlado má okrem tohto titulu na svojom konte ďalších osem básnických a prozaických textov (Prskavky, Kafédrala, Park Angelinum, Muž oblačného dňa, Obnovovanie kvetu, Olej, Mestský pustovník, Sedemnásť nula štyri).

Hudobne bude prvý zo štyroch večerov nepokoja dopĺňať jazzovo-bluesové trio Wild Things, ktoré tvoria študenti Konzervatória Exnárova.

V poradí druhý večer nepokoja VKJB pripravila na štvrtok 15. októbra 2015. Priaznivci literatúry sa môžu tešiť na poetku Mariku Smoroňovú, básnika a redaktora magazínu experimentálnej a nekonvenčnej tvorby Kloaka Michala Rehúša.

Projekt Štyri večery nepokoja pripravuje VKJB vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Alena Zavocka, Verejná knižnica Jána Bocatia

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore