Tlačové správy

Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach zvýraznili ocenené diela, pomáhajú aj dobrovoľníci

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) pokračuje aj v tomto roku v organizovaní búrz kníh, ktoré sa konajú každú prvú stredu v novom mesiaci. Najbližšia burza, na ktorej knižnica za symbolickú sumu ponúkne na predaj vyradené knihy, bude v stredu 3. februára 2016 od 14:00 do 18:00 hod. v centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej 5.

Knižnica tiež pre svojich čitateľov zaviedla niekoľko noviniek. Knihy ocenených autorov sú na policiach zviditeľnené farebným odlíšením. Čitatelia sa tak ľahšie zorientujú pri hľadaní titulov ovenčených prestížnymi cenami. Na policiach v Centrálnej požičovni na Hviezdoslavovej 5 sú oranžovým pásom označené diela nositeľov Nobelovej ceny, žltým tituly, ktoré bodovali v medzinárodných a domácich literárnych súťažiach. „Novinku sme zaviedli v Centrálnej požičovni, radi by sme ju postupne mali aj v pobočkách našej knižnice – na sídliskách Dargovských hrdinov, Terasa, Nad Jazerom, KVP, v Šaci a Barci,“ povedala riaditeľka VKJB Soňa Jakešová. Na policiach VKJB môžete v súčasnosti nájsť 1 000 „oranžových“ a 1 500 „žltých“ titulov. Prvé skúsenosti hovoria o pozitívnom efekte. Po spustení novinky začali čitatelia častejšie siahať po ocenených tituloch, častejšie ako v minulosti si ich aj požičiavajú. VKJB má aktuálne vo svojom fonde vyše 290 tisíc kníh. „Aj vďaka podpore košických mestských častí, najmä tých, kde pôsobia naše pobočky, sme v uplynulom roku mohli do nákupu nových kníh investovať viac peňazí,“ dodala Jakešová.

„V tomto roku v ešte väčšej miere využívame možnosť zamestnávať dobrovoľníkov, ktorí sú v evidencii košického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Začali sme vlani a vďaka nim sme sa pustili do rozsiahlejšieho zveľaďovania fondu. Sedem dobrovoľníkov nám pomáhalo s výmenou označenia, obalov, ako aj pri označovaní ocenených kníh. Okrem tejto práce boli nápomocní aj pri zabezpečovaní podujatí,“ uviedla Soňa Jakešová. Vo Verejnej knižnici Jána Bocatia pracuje od začiatku tohto roka desať dobrovoľníkov. Okrem beletrie pomáhajú aj pri zveľaďovaní fondu odbornej literatúry. Knižnica chce po dobrých skúsenostiach v zamestnávaní dobrovoľníkov pokračovať aj v budúcnosti.

Ďalšou novinkou, ktorá zvyšuje dostupnosť služieb a komfort čitateľov, je možnosť vrátiť knihy požičané z pracovísk Verejnej knižnice Jána Bocatia do biblioboxu. Umiestnený je na 1. poschodí OC Aupark na Námestí osloboditeľov 1. Čitatelia tak nie sú viazaní iba na otváracie hodiny knižnice. Pravidlá pri vracaní kníh prostredníctvom biblioboxu sú zverejnené na web stránke VKJB.

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore