Tlačové správy

Herend – poklady z porcelánu

Môžeme smelo tvrdiť, že 190 ročná porcelánová manufaktúra v Herende je so 750 zamestnancami v súčasnosti najväčšou porcelánovou manufaktúrou na svete. Pri tomto hodnotení zohľadňujeme aj sieť odberateľov v takmer 60 krajinách sveta. Zdôrazňujeme, že Herend je manufaktúra a nie továreň. Do dnešného dňa vyrába porcelán ručným, remeselným spôsobom. Herend disponuje 16 tisícmi bielych foriem, 4 tisícami maľovaných vzorov a má 64 miliónov rôznych výrobkov. Popritom v rámci tradície a v duchu inovácie sa každoročne narodí 300 až 400 nových výrobkov. Porcelán z Herendu spája hodnotu viacstoročných výrobkov s modernými výdobytkami doby. Je symbolom noblesy, elegancie a rozmaznávania, vlastniť ho, je cennosťou a výnimočnosťou.

Cieľom porcelánovej manufaktúry v Herende je uchovávať a prenášať stáročné hodnoty, kde je krása, jedinečnosť a vysoká kvalita súčasťou každodenného života, vytvárať štýl, predčiť ostatných a tak prekvapiť svet. Herend je viac ako úspešné podnikanie, je hospodárskym, sociálnym a kultúrnym spoločenstovm, ktorého úlohou je chrániť maďarské a európske, najmä umelecké hodnoty a uchovať ich pre nasledujúce generácie.

V máji 2016 zavíta výstava z Herendu do Východoslovenského múzea, do konca leta predstaví pestrý tematický výber skvostov ovplyvnených maďarskou, európskou a ďalekovýchodnou kultúrou. Popri najznámejších vzoroch sa návštevníci oboznámia aj s výsledkami vývoja nových výrobkov aj s ojedinelými kusmi. Prestavíme ozdobnú misu, ktorá bola vyrobená špeciálne kvôli tejto výstave. Na slávnostnej mise, ktorú vysnívali a krásne realizovali majstri porcelánovej maľby, uvidia návštevníci Historickú účelovú budovu Východoslovenského múzea. V Košiciach, v meste s bohatou históriou predstavíme Herend – poklady z porcelánu.

Vlastniť poklad je zvláštny pocit. Odhaliť koľko obete, práce, výdrže, vedomostí, duše a srdca ukrýva. Dotknúť sa ho, vnoriť sa do jeho dokonalosti je s ničím neporovnateľný pocit. Podľa nášho presvedčenia množštvo vystavených porcelánových pokladov, od klasiky po modernu bude ďalším skvelým príkladom kultúrneho dialógu našich národov, ktorý rozvinul Herend už s viacerými mestami na Slovensku. Poklady z Herendu obdivovali už v Betliari, Bojniciach a v Bratislave. Hodnotné unikátne ručne vyrobené porcelánové zázraky, v ktorých sa odzrkadľuje skoro dvestoročné odborné poznanie, sú večnou a pravou hodnotou.

Herend je hungarikum, je pojmom, znamená záruku kvalitného kráľovského luxusného porcelánu. Čo ocenila aj britská kráľovná Viktória I. na 1. svetovej výstave Expo v Londýne v roku 1851, zaujal ju čínsky set s florálnym ornamentom z dielne Herendu, ktorý dodnes nesie jej meno. Herend je súčasťou maďarského a európskeho dedičstva.

Východoslovenské múzeum v Košiciach, Námestie Maratónu mieru 2

Vernisáž výstavy 12.5.2016 o 17.00

 

Komentáre

komentárov

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Populárne na webe SSN

Hore